وبلاگ
خاندوزی: لایحه بودجه سال آینده واقع گرایانه است

خاندوزی: لایحه بودجه سال آینده واقع گرایانه است

خاندوزی: لایحه بودجه سال آینده واقع گرایانه است

وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده گفت: معتقدیم که لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مقایسه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ واقع گرایانه تر است و درآمدهای نفتی در این لایحه واقعی تر دیده شده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه عصر امروز (یکشنبه، 19 آذرماه) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1403، گفت: بنده جهت ارائه گزارشی از درآمدهای بودجه سال آتی در جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق حاضر و توضیحات مفصلی را از مجموع درآمدهای پیش بینی شده برای سال آینده، به نمایندگان ارائه کردم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه حدود 70 درصد از درآمدهای عمومی دولت به غیر از تبصره 14 مبتنی بر زیرمجموعه وزارت اقتصاد و امور دارایی است، ادامه داد: درآمدهای ناشی از واگذاری سهام، درآمدهای ناشی از واگذاری اموال غیرمنقول و مولدسازی، درآمدهای خزانه ناشی از انتشار اوراق و درآمدهای گمرکی و مالیاتی مجموعا 70 درصد از بودجه عمومی دولت را در سال آینده به خود اختصاص داده است.

ارقام تحقق ناپذیر در بودجه وجود ندارد

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه در این جلسه درباره فروض پیش بینی پذیری درآمدهای مالیاتی و گمرکی و سایر درآمدها توضیحاتی به نمایندگان ارائه شد، بیان کرد: تلاش ما این بوده که این لایحه، لایحه‌ای واقع گرا باشد و ارقامی که تحقق پذیر نیست و موجب کسری بودجه در میانسالی می شود، در آن درج نشود.

خاندوزی با بیان اینکه بودجه باید ناشی از درآمدهای پایدار باشد،گفت: با توجه به شفافیت اطلاعات اقتصادی و سامانه هایی که وجود دارد و همچنین میزان افزایش مؤدیان جدید و جلوگیری از فرارهای مالیاتی تلاش داریم درآمدهای پایداری در بودجه داشته باشیم.

امیدواری برای شناسایی 8 میلیون مؤدی مالیاتی

خاندوزی با بیان اینکه امیدواریم بیش از 8 میلیون مؤدی مالیاتی در سال جدید داشته باشیم،گفت: امیدواریم بدون فشار بیشتر بر کارمندان و کارگران و اقشار ضعیف جامعه بتوانیم در زمینه درآمدهای پایدار و مقاوم شدن اقتصاد ایران گام موثری برداریم.

درآمدهای نفتی در لایحه واقعی تر دیده شده است

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نمایندگان به لایحه بودجه سال 1403، گفت: ما به شکل بسیار جدی معتقدیم که لایحه بودجه سال 1403 در مقایسه با لایحه بودجه سال 1402 واقع گرایانه تر است و اتفاقا درآمدهای نفتی در این لایحه واقعی تر دیده شده است.

فروش نفت 85 دلاری در عمل محقق نشد

وزیر اقتصاد و امور دارایی تاکید کرد: ما به جای عدد 85 دلار به ازای هر بشکه صادرات نفت که در قانون سال 1402 مدنظر بود و در عمل هم به آن اندازه محقق نشد، عدد واقع بینانه تر و کمتری را در این بخش پیش بینی کرده‌ایم.

درآمدهای واقع گرایانه فروش اموال غیرمنقول دولتی

وی با اشاره به موضوع درآمدهای ناشی از فروش اموال غیرمنقول دولتی، گفت: ما امسال 108 همت در قانون بودجه 1402 برای این اموال منابع دیده بودیم لذا روشن بود که این میزان جهش فوق العاده به آن حد محقق نخواهد شد بنابراین ما برای این درآمدها در سال آینده درآمدهای واقع گرایانه تری را پیش بینی کرده ایم.

کسری تراز عملیاتی بودجه سال 1403 عدد پایین تری نسبت به سال 1402 است

خاندوزی ادامه داد: همچنین کسری تراز عملیاتی بودجه سال 1403 نیز عدد پایین تری نسبت به سال 1402 است. بنابراین مجموع این موارد حاکی از این است که ما به لحاظ مالی، سال بهتری را به جهت تحقق پذیری واقعی و انحراف عملکرد و یا عدم تحقق درآمدهای دولت، شاهد خواهیم بود.
پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *