وبلاگ
حیاط دولت| از واکنش وزیر دفاع به موشک‌باران تروریست‌ها تا تنظیم سند 20 ساله انرژی اتمی

حیاط دولت| از واکنش وزیر دفاع به موشک‌باران تروریست‌ها تا تنظیم سند 20 ساله انرژی اتمی

حیاط دولت| از واکنش وزیر دفاع به موشک‌باران تروریست‌ها تا تنظیم سند 20 ساله انرژی اتمی

تنظیم سند راهبردی 20 ساله برای سازمان انرژی اتمی، افزایش 140 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک‌ها و آغاز روند تولید ۱۰ هزارمگاوات برق خورشیدی از مهم ترین اخباری بود که امروز از سوی وزرا و مسئولان در حیاط دولت اعلام شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس،‌ جلسه هیأت دولت صبح امروز چهارشنبه (27 آذر) به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، آیت الله رئیسی در این جلسه با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای ناامن جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران، از اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه برای ارتقای آرامش و امنیت قدردانی و با بیان اینکه امنیت در هر کشوری مهمترین مسئله است، از همه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی که مخلصانه، مجاهدانه و بی‌نام و نشان برای تامین و حفظ امنیت کشور شبانه‌روز تلاش می‌کنند، تقدیر کرد.

پس از جلسه وزرا و مسئولان در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در حیاط دولت حضور یافتند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

موافقت دولت با نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای یا بازنشستگی

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت طبق روال به حیاط دولت آمد تا مصوبات جلسه امروز دولت را تشریح کند.

وی در ابتدا گفت: در ابتدای جلسه هیئت دولت رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گزارشی از اقدامات این بنیاد به‌ویژه در سفرهای راهیان نور ارائه کرد که نشانگر استقبال بسیار مناسب جوانان و نوجوانان دانش‌آموز و دانشجوی کشور است. ارتقای زیرساخت‌ها در این زمینه باتوجه به حجم استقبال و اشتیاق به سفرهای زیارتی در این مناطق وجود دارد که رئیس‌جمهور دستورات لازم را برای تقویت همکاری‌ها و توسعه زیرساخت‌ها اعلام کردند.

وی افزود: امروز هیئت وزیران تصویب کرد مبالغی به منظور حفظ نباتات گیاهی و حمایت از آن‌ها برابر آفت‌هایی که در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در تولید خرما در استان‌های بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، هرمزگان و کرمان با آن مواجه هستند، اختصاص پیدا کند.

دبیر هیئت دولت تاکید کرد: همچنین در خصوص نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای یا بازنشستگی بین صندوق‌های مختلف بازنشستگی که امکان تجمیع سوابق بیمه‌ای را فراهم و نقل و انتقال سوابق را تسهیل می‌کند و امکان دریافت مستمری جمع هم وجود داشته باشد، در دولت مصوب شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره شیوه مدیریت بازار در دولت، اظهار کرد: دولت از همان روزهای اول پیگیر ایجاد تمرکز در مدیریت بازار بود. یک‌بار تحت عنوان موافقت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس اظهار نظر کردیم، یک‌بار با مشورت مجلس قرار شد سازمان تنظیم بازرگانی داخلی تشکیل شود و دولت در این زمینه لایحه‌ای برای این امر به مجلس فرستاد. متاسفانه اما در هیچکدام از اینها مجلس تصمیم‌گیری نهایی نکرد تا بتوان نظارت متمرکز و موثرتری بر بازار داشت.

اسلامی: سند راهبردی 20 ساله برای سازمان انرژی اتمی تنظیم شده است

محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی از اولین مسئولانی بود که به جمع اصحاب رسانه آمد. اسلامی در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت که سند راهبردی ۲۰ ساله برای این سازمان تنظیم و تدوین شده است.

وی همچنین تاکید کرد که تا پایان امسال سه مرکز در راستای تامین سلامت و امنیت غذایی راه‌اندازی می‌شود.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

وزیر کشور: درباره هویت تروریست دوم حادثه کرمان در حال بررسی هستیم

احمد وحیدی وزیر کشور هم در جمع خبرنگاران گفت: ملیت یکی از تروریست‌ها تاجیکی بود و درباره هویت تروریست دیگر نیز در حال بررسی هستیم و به احتمال زیاد آن فرد هم تاجیکی است.

وی افزود: درباره تامین امنیت شعبه‌های اخذ رای در انتخابات مجلس نیز ستاد امنیت انتخابات مرتبا موضوعات را با حضور دستگاه‌های مختلف بررسی می‌کنند.

وزیر کشور ادامه داد: تمامی مسائل و موضوعات امنیتی در جریان برگزاری انتخابات تحت کنترل و مراقبت قرار می‌گیرند و هیچ مشکلی در تامین امنیت برگزاری انتخابات نخواهیم داشت.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

مرتضوی: تحت هیچ شرایطی یارانه نقدی حذف نخواهد شد

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در حاشیه نشست هیأت دولت گفت: یارانه نقدی تا آن میزانی که مصوب بود و اجرا شده است، حتما ادامه پیدا می‌کند و تحت هیچ شرایطی یارانه نقدی حذف نخواهد شد.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

خاندوزی: بانک‌ها تا پایان سال 140 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت

سید احسان خاندوزی هم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته افزایش کفایت سرمایه بانک‌ها ۹۸ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۰، افزایش سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

وی با بیان اینکه تا پایان اسفندماه این میزان به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد که در مجموع بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت خواهد بود.

وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان کرد: این در حالی است که در پایان سال ۹۹ مجموع سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت در همه دولت‌های گذشته در مجموع ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید

سلاجقه: روند تولید ۱۰ هزارمگاوات برق خورشیدی در کشور آغاز شده است

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هم گفت: علی سلاجقه در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه(۲۷ دی ماه) هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: موضوع مشارکت مردم در اجرای قانون هوای پاک در دستور کار سازمان محیط زیست است و شعاری که برای امسال انتخاب کردیم، مسوول پاسخگو و شهروند مسوول است تا به نحوه مطلوب این قانون اجرایی شود.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه دولت اقدامات ارزنده‌ای در حوزه انرژی پاک انجام داده است، افزود: در حوزه برق خورشیدی کارهای لازم برای تولید ۱۰ هزارمگاوات برق خورشیدی در حال انجام است و مجوزهای لازم برای کمتر از ۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی صادر شده است. در حوزه بالای ۱۰۰ مگاوات نیز، فرآیندهای آن را تسهیل کنیم.

وی افزود: خوشبختانه سواد رسانه‌ای مردم در این زمینه خیلی عالی است و بحث سواد رسانه‌ای مسئولان را هم حتما خواهیم داشت. همچنین مشارکت مردم را هم خواهیم داشت تا خود مردم هم کمک کنند به همین دلیل شعار امسال را «مسئول پاسخگو، شهروند مسئول» انتخاب کرده‌ایم.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

زارع پور: یک کانال با تیک آبی به نامزد تایید صلاحیت شده اختصاص می‌دهیم

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با بیان اینکه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سال گذشته برای نخستین بار در دولت سیزدهم راه‌اندازی شد، ادامه‌داد: تکلیف دستگاه‌ها این بود که سال گذشته ۳۰ درصد از خدمات خود را به صورت از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارائه دهند.

زارع‌پور توضیح داد: امسال در قانون بودجه ۱۴۰۲ چهار تکلیف اعلام شده است. نخست، این که دستگاه‌های باقی مانده به پنجره ملی متصل شوند، دوم اینکه همه خدمات از این طریق ارائه دهند، سوم اینکه همه استعلامات بین دستگاهی برخط باشد و در نهایت ۲۰ درصد خدمات به صورت هوشمند ارائه شود.

وی افزود: در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند تا کنون بیش از ۳۵ میلیون کاربر احراز هویت شده‌اند که برای ارایه خدمات خود از آن استفاده کرده‌اند. این رکورد بزرگی است چرا که در اوایل فروردین امسال این عدد ۱۳ میلیون کاربر بوده که با رشد تقریبا ۲۷۰ درصدی مواجه شده است.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید

زاکانی: ۲۶۹۴ اتوبوس برقی به حمل و نقل تهران اضافه می‌شود

علیرضا زاکانی شهردار تهران هم گفت: شهرداری تهران در زمینه هوای پاک چند تکلیف عمومی و اختصاصی بر عهده دارد به گونه ای که هم در حوزه برقی‌سازی و هم زباله‌سوزی و مواردی که به امحا زیست‌پذیر انواع پسماندها، مربوط می‌شود به تکالیف خود عمل می‌کنیم.

وی افزود: در حوزه فضای سبز از تمام روش های گذشته‌ای که تاکنون در شهر تهران بوده، عبور کرده‌ایم.

شهردار تهران با بیان اینکه به دنبال توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی هستیم، اظهار کرد: برای توسعه زیرساخت ها در حوزه مترو، تراموا و بی‌آرتی و خطوط سریع‌السیر اتوبوس و هم برقی‌سازی در تلاش هستیم و پروژه هایی در این رابطه از سال بعد شروع می شود و ظرف سه تا سه سال و نیم آینده ظرفیت ناوگان مترویی ما بیش از دو برابر خواهد شد.

زاکانی با اشاره به آغاز واردات در حوزه حمل و نقل از سال آینده، گفت: ۵۵ درصد نیازها داخلی سازی می‌شود و طبق قرارداد این میزان در واگن ملی به ۸۵ درصد می رسد که ۸ واگن آن ساخته شده و ۲۱ واگن دیگر در حال آماده سازی است.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

ثبت ۳۶۱ هزار و ۸۵۵ نظر درباره عملکرد دستگاه‌های اجرایی

میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: آقای رئیس جمهور دستوری را برای ایجاد سامانه رضایت سنجی دولت صادر کرده است که طبق گزارشی که تا به امروز برای بنده ارسال شده برای ۸۷۷هزار و ۶۸۲ نفر از کارکنان دولت کد یا نمایه دوبعدی (qr کد) صادر شده است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه شهروندان وقتی خدمات از دستگاه‌های اجرایی می‌گیرند باید بتوانند نظر خود را در مورد رضایتی که همه همکاران دولت ارائه می‌دهند، داشته باشند، افزود: اگر وزارت آموزش و پرورش به این سامانه رضایت سنجی کارکنان دولت متصل شود ،یک میلیون نفر به تعداد کارکنان دارای کد دوبعدی در این خصوص اضافه خواهد شد.

وی افزود: یک سامانه جهت نظرسنجی خدمات دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که تاکنون ۳۶۱ هزار و ۸۵۵ نظر به صورت سامانه‌ای در آن ثبت شده است که هم در اختیار دستگاه و هم در اختیار ما قرار دارد که به دستگاه ها در خصوص عملکرد آن‌ها بازخورد می‌دهیم.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

جبلی: تلوبیون یک صفحه به همه نامزدهای انتخابات اختصاص می‌دهد

پیمان جبلی هم در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های رسانه ملی در ایام انتخابات، گفت: غیر از برنامه‌های تلویزیونی که برای حوزه‌های انتخابیه در نظر گرفته شده، تلوبیون هم یک صفحه اختصاصی به همه نامزدها اختصاص خواهد داد، با ظرفیت ۱۰ ساعت بارگزاری ویدئوهای تبلیغاتی و اطلاعات دیگری که نامزد می‌خواهد بارگزاری کند.

وی افزود: در ایرانسل‌ها نیز این همین ظرفیت را در اختیار همه نامزدها قرار می‌دهیم و می‌توانند فایل‌های صوتی‌شان را در آنجا بارگزاری کنند و آنجا نیز برایشان صفحه ایجاد خواهد شد، رادیونماها نیز در حد زیرنویس و کپشن می‌توانند کمک کنند.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

وزیر ارشاد: وجه متقاضیان عمره در صورت درخواست برمی‌گردد

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در جمع خبرنگاران درباره مشکل ایجاد شده برای عمره مفرده و بازگشت وجه واریزی ثبت‌نام کنندگان اظهار کرد: هماهنگی لازم با بانک مرکزی انجام شده و کسانی که می‌خواهند، پولشان به سرعت به آنها برمی‌گردد.

وی تأکید کرد: آن چه که مربوط به سازمان حج بوده ما انجام داده‌ایم و من از آقای امیرعبداللهیان نیز چند روز پیش خواهش کردم که سریع‌تر این موضوع را تعیین تکلیف کنند چون وضعیت خوبی نیست و مردم منتظر هستند لذا دوستان وزارت خارجه همت کنند و با همتایان سعودیشان این مشکل را حل کنند و دولت سعودی هم با تلاش بیشتر این مسئله را حل کند.

وزیر ارشاد در پاسخ به این سوال که بهانه سعودی‌ها برای لغو عمره چه بوده است، اظهار کرد: من در جریان نیستم.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.

امیر آشتیانی: هیچ محدودیتی در دفاع از منافع ملی قائل نیستیم

امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشیبانی نیروهای مسلح هم در پاسخ به سوالی درباره عملیات موشکی سپاه علیه مقر تروریست‌ها بیان کرد: در دفاع از منافع ملی و مردم مان هیچ محدودیتی قائل نیستیم و با اقتدار برخورد می کنیم.

وزیر دفاع همچنین در گفت وگو با فارس هم به عملیات موشکی سپاه علیه مقر تروریست‌ها اشاره و تاکید کرد: این همان دفاع مشروع است که حق انجام آن را داریم.

وی افزود: اگر از هر ناحیه‌ای مورد تهدید واقع شویم بایستی از تمامیت ارضی، منافع ملی و مردم خود حفاظت کنیم و در صورت وجود هرگونه تهدید حتماً به آن عکس العمل نشان خواهیم داد.

وزیر دفاع در پایان خاطرنشان کرد: البته پیش از انجام هر اقدامی تذکر می‌دهیم و از مسیرهای دیپلماسی، گفت‌وگو و مذاکرات مرزی استفاده می‌کنیم. اما اگر نتیجه‌ای نگرفتیم حتماً اقدام خواهیم کرد که الان هم شاهد این اقدام هستیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *