وبلاگ
حکمت: تقویت حضور مردم در انتخابات یکی از وظایف و کارکردهای جنبش دانشجویی است

حکمت: تقویت حضور مردم در انتخابات یکی از وظایف و کارکردهای جنبش دانشجویی است

حکمت: تقویت حضور مردم در انتخابات یکی از وظایف و کارکردهای جنبش دانشجویی است

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، گفت: تقویت حضور مردم در انتخابات فقط یکی از وظایف و کارکردهای جنبش دانشجویی است، این جنبش نه تنها در انتخابات، بلکه باید در افزایش مشارکت اجتماعی در همه زمینه‌ها مؤثر باشد.

علیرضا حکمت دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس دوازدهم و وظیفه جنبش دانشجویی در ترویج حضور مردم در صحنه انتخاباتی، گفت: در خصوص وظیفه جنبش دانشجویی بنده چند موردی از وظایف گسترده آن را عرض می‌کنم، اما باید بدانیم که تقویت حضور مردم در انتخابات فقط یکی از وظایف و کارکردهای جنبش دانشجویی است، این جنبش نه تنها در انتخابات، بلکه باید در افزایش مشارکت اجتماعی در همه زمینه‌ها مؤثر باشد.

وی با تأکید بر اینکه حضور مردم در همه صحنه‌ها برای پیشرفت کشور الزام است و انتخابات یکی از اولویت‌های مهم مشارکت و حضور مردم است، امیدآفرینی در جامعه را یکی از این موارد دانست و گفت: مأیوس کردن مردم از آینده کشور به دلیل مشکلات، کار دشمن است، هر کسی هم که اینکار را بکند، چه خواسته و چه ناخواسته در زمین بازی دشمن فعالیت می‌کند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی همچنین نقد و تبیین‌گری را نیز یکی دیگر از موارد اولویت‌های مشارکت مردم در انتخابات دانست و تصریح کرد: بیان اقدامات خوب نظام، دولت و همچنین بیان انتقادات سازنده و رو به جلو، یکی دیگر از این وظایف است.

حکمت، مطالبه‌گری از نمایندگان، به‌خصوص شفافیت را یکی دیگر از اولویت‌های مشارکت مردم در انتخابات و دانست و گفت: معتقدم در این مدت باقیمانده تا انتخابات، جریان جنبش دانشجویی باید فشار بیاورد تا مشخص شود چه کسانی لیستی انتخاب می‌کنند، بر طبق چه ساز و کاری، که در ادامه بتوانند براساس این سازو کار براساس افرادی که انتخاب شده‌اند، چنانچه افراد آن لیست به مجلس راه پیدا کردند هم از خودشان و هم از کسانی که این لیست را بستند، مطالبه کند.

وی با بیا اینکه جنبش دانشجویی سرباز احزاب نیست، گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید حزب‌گرا و فردگرا باشند، باید حامی گفتمانی مشخص و معیارگرا باشند تا در زمان عبور افراد و احزاب از خطوط قرمز خدمت به مردم، موازین اسلامی و ناکارآمدی‌های احتمالی دچار لکنت زبان و مصلحت‌سنجی نشوند. نامزدهای انتخابات، باید نمایندگان ملت باشند، نه نمایندگان احزاب، جنبش دانشجویی باید این را از نمایندگان مطالبه کند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دغدغه انتخابات را نباید به احزاب و گروه‌ها یا قشرها و دوقطبی‌های کاذب تقلیل دهیم، انتخابات باید دغدغه هر ایرانی باشد، دغدغه ملت ایران باشد، اظهار کرد: گفتمان‌سازی برای حضور مردم در انتخابات یک واقعیت گریزناپذیر است که جنبش دانشجویی در حال حاضر دچار نوعی رخوت شده و به اندازه دهه‌های هفتاد و هشتاد بر جریان‌های سیاسی تأثیرگذار نیست.

حکمت در همین زمینه، افزود: نباید فراموش کنیم که مشارکت مردم می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و معجزه‌آفرین است، کمااینکه مردم غزه، آمریکای با آن عظمت را و رژیم صهیونیستی آویزان به آمریکا را، عاجز کرده‌اند، جنبش دانشجویی باید این را از مردم مطالبه کند، گفتمان‌سازی و بصیرت‌افزایی در انتخابات را پیش بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دشمن تلاش می‌کند مردم در انتخابات شرکت نکنند و هدفی از این موضوع دارد، تصریح کرد: همه ما می‌دانیم که حکومت باید برخاسته از آرای مردم باشد، قدرتش را از مردم بگیرد و از حمایت آنان برخوردار باشد تا «مشروعیت سیاسی» و «مقبولیت عمومی» داشته باشد.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دشمن اصل و اساس ایران را نشانه گرفته است، اظهار کرد: اصل و اساس ایران یعنی مردم‌سالاری دینی، یعنی جمهوری اسلامی ایران، حال آنکه همین انتخابات ثمره مردم‌سالاری دینی را نشان می‌دهد و مردم می‌‌توانند با آن جمهوریت و اسلامیت نظام را حفظ کنند.

حکمت همچنین معتقد است که انتخابات اگر پُرشور انجام بگیرد و مردم به صورت کامل پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند، این تضمین‌کننده‌ امنیّت کشور است، چراکه دشمنانی که ملّت را تهدید می‌کنند، از پشتوانه‌ مردمی بیشتر هراس دارند تا امکانات تسلیحاتی، از موشک ما هم می‌ترسند امّا از پشتوانه‌ مردمی نظام بیشتر هراس دارند.

وی تأکید کرد: حضور در انتخابات نشان‌دهنده‌ پشتوانه‌ مردمی از نظام است، به همین دلیل موجب امنیّت است، لذا اینجا نیز متوجه می‌شویم که دشمن می‌خواهد با برداشتن پشتوانه مردمی، امنیت کشور را تهدید کند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: خودِ انتخابات حل‌کننده‌ بسیاری از مشکلات ما است، انتخابات برای کشور و ملّت ما یک فرصت و برای دشمنان نیز یک تهدید است، دشمن نمی‌خواهد مشکلات اقتصادی ملتحل شود، می‌خواهد در چهارچوب سیاست فشار حداکثری، مردم ایران را تضعیف کند اما با بصیرت مردم آگاه ایران این سیاست نافرجام مانده و تعدیل شده است.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس (۲۹۰ نماینده برای یک دوره چهار ساله) برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *