وبلاگ
حجت‌الاسلام  حاج‌ابوالقاسم: تعدد جریان‌های انقلابی در انتخابات برای رقابت لازم است

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم: تعدد جریان‌های انقلابی در انتخابات برای رقابت لازم است

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم: تعدد جریان‌های انقلابی در انتخابات برای رقابت لازم است

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت، گفت: تعدد جریان‌هایی که در چارچوب انقلاب تعریف می‌شوند برای رقابت لازم است و ما باید در داخل جبهه انقلاب یک رقابت سالم را برپا کنیم و شریان هم به عنوان یک جریان در چارچوب انقلاب به مشارکت در انتخابات کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی فارس به مناسبت بزرگداشت یوم‌الله 9 دی همایش «قله نزدیک است» به همت شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی (شریان) عصر امروز (دوشنبه 11 دی) در سالن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم،‌ حجت‌الاسلام علی مصباح یزدی فرزند علامه محمدتقی مصباح یزدی، حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم دولابی مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت و شهریار زرشناس پژوهشگر ایرانی در حوزه سیاست و فلسفه به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

شهریار زرشناس استاد دانشگاه تهران در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های ممتاز شخصیتی علامه مصباح یزدی، خاطرنشان کرد: سیاستی که امروز مطرح می‌شود، بنیانش اندیشه و تفکر است و از همین جهت ما در فلسفه اسلامی با صورت‌بندی متفکرانه‌ای روبه‌رو هستیم که به فارابی و ابن‌سینا برمی‌گردد. این نگاه به سیاست فلسفه اسلامی امثال فارابی و ابن‌سینا امتداد سیاسی پیدا نکرده است و نقش ویژه آقای مصباح اینجا خودش را نشان می‌دهد.

وی افزود: فلسفه آقای مصباح فلسفه‌ای هست که از حق و رابطه آن با دموکراسی می‌گوید و این موضوع در اندیشه آقای مصباح بر پایه تلقی خاصی از موضوع حق است و علامه مصباح این موضوع را مورد بررسی قرار داد و نوعی امتداد سیاسی برای فلسفه اسلامی تعریف کرد. اندیشه فارابی صحبت‌هایی درباره سیاست و حاکمیت و این مسائل ارائه می‌دهد، ولی به نوعی همین فلسفه نیز فلسفه‌ای یونانی‌مآبانه است.

زرشناس تصریح کرد: چیزی که اندیشه آقای مصباح را خاص می‌کند، این است که ایشان مقدمات و نحوه بحث فلسفه اسلامی را به مباحث سیاسی امروز بسط می‌دهد. یادداشت‌های ایشان در حوزه مباحث اقتصاد اسلامی تبلور جدید از امتداد سیاسی در فلسفه اسلامی را مطرح کرد و نقش تأثیرگذاری آقای مصباح اینجاست.

این استاد دانشگاه تهران افزود: علامه مصباح دموکراسی یونانی را مورد حمله تئوریک قرار داده و مسأله حق را به خوبی نشان می‌دهد و اساساً می‌گوید که حق از کجا آمده است. بنده با خواندن کتاب‌های آقای مصباح در سنین نوجوانی شبهاتی که در کتاب‌هایی که موضوعات ماتریالیستی مطرح می‌شد را یاد می‌گرفتم و ایشان به صورت ساده در کتاب‌هایش به این شبهات پاسخ داده و فضای فکری بنده از همان سال‌ها با خواندن این کتاب‌ها به خوبی شکل گرفت.

در ادامه جلسه، حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم دولابی مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت، گفت: رمز ثبات قدم و رمز عدم تغییر آن حالت انتظاری است که قرآن گفته کسی که از این انتظار برخودار باشد، خدا او را در مسیر نگه می‌دارد. انتظار فرج، انتظار رسیدن به قله‌ها و امید داشتن به مسیر و حرکت کردن خود باعث ثابت قدم ماندن افراد در مسیر می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کسی این حالت انتظاری را در خود حفظ کند، این ثبات قدم را خواهد داشت و رهبر انقلاب که رسیدن به قله را مطرح می‌کنند این زنده نگه داشتن امید را می‌خواهند در جامعه جا بیندازند. آنچه که بر ما لازم است، حفظ اقتدار نظام اسلامی است، آن کسانی که فکر می‌کنند انتخابات بدون مردم معنا پیدا می‌کند در خواب غفلت به‌سر می‌برند.

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم خاطرنشان کرد: تأکید می‌کنم تعدد جریان‌هایی که در چارچوب انقلاب تعریف می‌شوند برای رقابت لازم است و ما باید در داخل جبهه انقلاب یک رقابت سالم را برپا کنیم و شریان هم به عنوان یک جریان در چارچوب انقلاب به مشارکت در انتخابات کمک خواهد کرد. افرادی که با حرف‌های خود امنیت روانی مردم را به خطر می‌اندازند، دقیقا برخلاف مسیر رهبر انقلاب حرکت می‌کنند.

وی تأکید کرد: هر چه توان دارید برای بالا رفتن مشارکت در انتخابات به کار ببرید و مجلس خبرگان هم تضمین‌کننده بقاء شرایط در رهبر است و بُعد ایجابی هم مجلس خبرگان دارد و اگر اعضای خبرگان دیدند که رهبر در آماج انتقادات است، باید سینه سپر و از رهبر دفاع کنند و اجازه ندهند تیرها به ولیّ اصابت کنند.

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت تأکید کرد: یکی دیگر از موارد در مجلس خبرگان و انتخابات آن، هیأت اندیشه‌ورزی است که رهبر انقلاب برعهده خبرگان قرار داده و این هیأت قرار است حرکت کلان انقلاب را رصد و ارزیابی و چالش‌ها و موانع را مشخص و این‌ها را تبدیل به مطالبات کنند؛ مجلس خبرگان در مسیر انقلاب می‌تواند مؤثر باشد.

وی افزود: بنده حامل سلام آقای رئیس‌جمهور به این جمع هستم و ایشان هم معتقد به رقابت واقعی در انتخابات است و همیشه گفته‌اند که همه گروه‌ها باید بتوانند آزادانه در انتخابات شرکت کنند، تمام تلاش ایشان در این دو سال این بوده که با برگرداندن امید به مردم بتوانند گرهی از مردم و نظام باز کنند.

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم در پایان گفت: به زودی شاهد کاهش تورم و بهتر شدن فضای اقتصادی با کار و تلاش شبانه‌روزی دولت خواهیم بود و روز به روز عزت و اقتدار نظام اسلامی افزایش پیدا خواهد کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *