وبلاگ
تعیین تکلیف حساب مازاد و راکد چیست؟

تعیین تکلیف حساب مازاد و راکد چیست؟

حساب راکد

در ادبیات بانکی حساب مازاد یا حساب راکد به حساب سپرده‌ای گفته می‌شود که مشتری در یکی از بانک‌ها افتتاح کرده اما در ۲ سال آخر بدون گردش باقی مانده است. البته مدت زمان راکد بودن با توجه به نوع هر حساب بانکی فرق می‌کند؛

  • حساب‌های قرض‌الحسنه بدون گردش مالی برای مدت ۳ سال
  • حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت برای مدت ۲ سال
  • حساب‌های جاری برای مدت یک سال

شامل طرح تعیین تکلیف حساب راکد می‌شوند. فراموش نکنید اگر حساب بانکی شما در 2سال گذشته هیچ گردش مالی نداشته باشد و واریز و برداشتی از آن انجام نشده باشد و مبلغ داخل حساب هم 2میلیون تومان یا کمتر بوده باشد، از لحاظ بانک حساب راکد یا مازاد شناخته می شود. در مرحله آخر هم اگر مشتری برای حساب راکد خود کاری نکند، حساب او مازاد تشخیص داده می‌شود و برای تعیین تکلیف از صاحب حساب می‌خواهند به شعبه بانک مراجعه کند.

کدام حساب‌های بانکی مشمول حساب مازاد می‌شوند؟

اگر صاحب یکی از این حساب‌های بانکی هستید و گردش مالی هم نداشته‌اید، نسبت به رفع بسته شدن حساب اقدام کنید.

  • حساب‌ سپرده قرض‌الحسنه بدون گردش مالی برای حداقل سه سال
  • حساب‌ سپرده قرض‌الحسنه جاری بدون گردش مالی از طریق ارائه آخرین برگه چک برای حداقل یک سال
  • حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی بدون گردش مالی برای حداقل دو سال

حداقل موجودی در حساب‌های راکد چقدر است؟

حساب مازاد چیستبا اینکه رئیس مقررات بانک مرکزی اعلام کرده حساب بانکی با موجودی دو میلیون تومان یا کمتر مشمول راکد بودن شناخته می‌شود، اما در حال حاضر برای اینکه بانک‌ها حسابی را مازاد اعلام کنند، کمتر از این مبالغ موجودی را شامل حساب راکد می‌دانند.

  • موجودی حساب قرض‌الحسنه کمتر از 10 هزار تومان
  • موجودی حساب سپرده کوتاه مدت کمتر از 20 هزار تومان
  • موجودی حساب جاری کمتر از 40 هزار تومان

بانک‌ها هم موظف شده‌اند آنها را به عنوان حساب راکد گزارش کنند. در صورتی که صاحب حساب بیشتر از یک حساب قرض الحسنه یا جاری و سپرده بانکی در همان بانک داشته باشد هم بانک حساب کم‌کارتر را مازاد تشخیص می‌دهد.

چرا باید حساب‌های مازاد را تعیین تکلیف کرد؟

یک نکته دیگر هم وجود دارد که بانک حساب بانکی شما را مشمول تعیین تکلیف حساب مازاد می‌کند. طبق بخشنامه بانک مرکزی، هر فردی تنها می‌تواند صاحب یکی از انواع حساب‌های مختلف بانکی باشد. یعنی در بهترین حالت هر شخص می‌تواند یک حساب جاری مشترک، یک حساب جاری انفرادی، یک حساب کوتاه‌مدت عادی مشترک، یک حساب کوتاه‌مدت عادی انفرادی، یک حساب قرض‌الحسنه مشترک و یک حساب قرض‌الحسنه انفرادی باز کند.

برای همین هم بانک‌ها موظف شده‌اند هر ۶ ماه یکبار، حساب‌های راکد خود را گزارش بدهند. بعد از شناسایی حساب‌های راکد، به صاحبان حساب‌های راکد بانکی از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود تا به این شکل حساب‌های مازاد را ببندند.

شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال

اگر برای تعیین تکلیف به بانک مراجعه نکنیم؟

برای تعیین تکلیف حساب مازاد، بانک‌ها از مشتری می‌خواهند در تاریخ معینی برای تعیین وضعیت حساب به شعبه مراجعه کنند، اما اگر صاحب حساب در مدت تعیین شده به بانک نرود، بانک این اختیار را دارد که بعد از 30 روز از اطلاع‌رسانی نسبت به مسدود کردن آن و واریز وجه به حسابی با همان ماهیت اقدام کنند.

The post تعیین تکلیف حساب مازاد و راکد چیست؟ appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *