وبلاگ
تعهدات دستگاه‌ها ظرف ۲۴ ساعت برای سفر زائران اربعین حسینی پیگیری شود

تعهدات دستگاه‌ها ظرف ۲۴ ساعت برای سفر زائران اربعین حسینی پیگیری شود

تعهدات دستگاه‌ها ظرف ۲۴ ساعت برای سفر زائران اربعین حسینی پیگیری شود

جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و گزارشی از اقدامات انجام شده وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف ارائه و مقرر شد تعهدات دستگاه‌ها ظرف ۲۴ ساعت برای سفر زائران اربعین حسینی پیگیری شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) بعدازظهر امروز (شنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و گزارشی از اقدامات انجام شده وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف ارائه و مقرر شد تعهدات دستگاه‌ها ظرف ۲۴ ساعت برای سفر زائران اربعین حسینی پیگیری شود.

مخبر در این جلسه که وزرای نفت، ارتباطات و فناوری و اطلاعات و راه و شهرسازی، مسئولان وزارتخانه و دستگاه‌های دولتی، نظامی، انتظامی و امدادی و همچنین رؤسای نهادهای عمومی و انقلابی حضور داشتند، با قدردانی از تلاش‌ها و آمادگی ارگان‌های مختلف در راستای سفر ارزان و ایمن زائرین اربعین حسینی (ع) تأکید کرد: باید تمامی دستگاه‌ها تعهدات و اقدامات خود را تا بازگشت کامل زائرین از عراق به صورت لحظه‌ای پیگیری و اجرایی کنند.

وی با توجه به بازدید روز گذشته خود از سامانه‌های فراجا و اداره گذرنامه، استقبال مردم از راهپیمایی اربعین را گسترده و تسهیل زیارت عاشقان امام حسین (ع) را وظیفه دولت و تمام دستگاه‌ها دانست و تأکید کرد: با توجه به پیش‌بینی ۴ تا ۵ میلیون نفری زوار و گرمای شدید، باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا بتوانیم پاسخگوی شور حسینی مردم باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه دستور داد تا با تشکیل یک قرارگاه ویژه ظرف ۲۴ ساعت تعهدات دستگاه‌ها برای تأمین اتوبوس و ناوگان حمل و نقل و همچنین هماهنگی‌های لازم با پلیس راهور اجرایی و عملیاتی شود.

مخبر با اشاره به تمهیدات وزارت راه و شهرسازی، پلیس راهور ناجا و دیگر دستگاه‌های ذ‌ی‌ربط در حوزه حمل و نقل عمومی و جابجایی مسافران تصریح کرد: با وجود آمادگی کامل باید زائران در مدیریت سفر و بازگشت فوری تشویق شوند و همچنین در شهرهای همجوار پایانه‌های مرزی آمادگی لازم برای اسکان مسافر و جلوگیری از تجمع آنان در شهرهای مرزی با کمک استانداران و دستگاه‌های مرتبط فراهم باشد.

در این جلسه وزارت کشور در گزارشی با اشاره به خروج بیش از یک میلیون نفری زائران از مرزهای کشور و پیش‌بینی ۵ میلیون زائر اربعین حسینی در سالجاری و همچنین کاهش زمان انتظار زائران برای جابجایی به کمتر از دو ساعت، تأکید کرد: در اربعین امسال شاهد رضایت‌مندی بیشتر زائرین در مدیریت ترافیک، ایجاد نظم و امنیت، تسهیل تردد و ارائه خدمات پزشکی هستیم و با همکاری دولت عراق تمام ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات پیش رو در خصوص صدور روادید و جابجایی زائران در داخل عراق به کار بسته شده است.

در ادامه این جلسه با اشاره به اقدامات دولت در آماده‌سازی گذرگاه مرزی ریمدان و شش مرز شرقی کشور برای تسهیل ورود و خروج زائران از کشورهای افغانستان و پاکستان مقرر شد وزارتخانه‌های کشور و امور خارجه با توجه به حجم بالای زائرین کشورهای همسایه شرقی در خصوص تسهیل روند صدور ویزا با کمک طرف عراقی هماهنگی‌های لازم به عمل آورند.

در ادامه گزارشی از تعهدات سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف از اقدامات انجام شده و درصد پیشرفت آن‌ها در زمینه‌های تأمین اتوبوس و ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری و درون شهری، ایجاد بیمارستان‌های صحرایی، تجهیزات درمانی، بهداشتی و استقرار آمبولانس‌های مجهز و تأمین مواد غذایی مورد نیاز موکب‌های مردمی ارائه شد.

بر این اساس تأمین سوخت در غرب کشور، ایجاد ۱۹ جایگاه سیار سوخت، استقرار ۱۲ کامیون سوخت‌رسان، تحویل اتوبوس جابجایی زائرین اربعین حسینی توسط وزارت نفت، صدور ۴۶۴۰ مجوز پرواز از شرکت‌های هواپیمایی داخلی، ۳۶۰۰ مجوز پرواز از شرکت‌های هواپیمایی عراقی و ظرفیت جابجایی ۳۳۰ هزار زائر اربعین حسینی از طریق خطوط هوایی توسط سازمان هواپیمایی کشور، جابجایی ۶۰۰ هزار نفر زائر بدون تغییر قیمت بلیط توسط راه‌آهن کشور از جمله اقدامات دستگاه‌های مختلف در زمینه مراسم اربعین حسینی است.

همچنین آغاز به کار پایانه برکت و پارکینگ اربعین با ظرفیت ۱۰۰ هزار ماشین و همچنین کاهش ۵۰ درصدی هزینه رومینگ، برقراری فیبر مستقیم از بغداد به تهران و سرعت ۵ برابری اینترنت برای اپلیکیشن‌های داخلی و اخذ مجوز فرکانس از کشور عراق برای پخش رادیویی مراسم اربعین در نجف و کربلا و مسیر پیاده‌روی و همچنین رفع نقاط کور آنتن‌دهی تلفن‌های همراه توسط وزارت ارتباطات و فناوری و اطلاعات از دیگر اقدامات دستگاه‌های دولتی اعلام شد.

از جمله تعهدات جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت و درمان و نهادهای عمومی و انقلابی نیز می‌توان به راه‌اندازی ۸۴ پایگاه درمانی و بیمارستانی از مرزها تا کربلا، ایجاد اتاق‌های شوک (خنک‌کننده) برای احیا، ارائه خدمات درمانی در هر ۷۰ عمود، ارائه آب بسته‌بندی و ایجاد سردخانه اشاره کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *