وبلاگ
ترکیب هیأت عالی و بررسی جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی در مجمع تشخیص تصویب شد

ترکیب هیأت عالی و بررسی جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی در مجمع تشخیص تصویب شد

ترکیب هیأت عالی و بررسی جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی در مجمع تشخیص تصویب شد

ترکیب هیأت عالی و بررسی جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر روز چهارشنبه اول شهریورماه ۱۴۰۲ به ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی و با حضور سران سه قوه، دبیر و اعضای مجمع، تشکیل جلسه داد و بررسی «طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» را که پس از رد موادی از آن توسط شورای نگهبان، از سوی مجلس به مجمع ارجاع شده را ادامه داد.

در ابتدای این جلسه آیت‌الله آملی‌لاریجانی، با گرامیداشت هفته دولت گفت: در آستانه هفته دولت هستیم و این هفته را به رئیس‌جمهور، هیأت دولت و کارکنان خدوم مجموعه دولت که برای پیشرفت کشور تلاش می‌کنند، تبریک می‌گوییم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام دولت، شهیدان رجایی و باهنر افزود: ایشان به راستی اهل تقوا، انقلابی و جهادگر بودند. افرادی که در بدنه دولت و در کشور مسئولیت دارند نیز باید این ارزش‌ها را گرامی داشته و حفظ کنند و در همین مسیر ادامه حرکت دهند تا ناامیدی و خستگی در جامعه رواج پیدا نکند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی، القای ناامیدی را یکی از ابزارهای دشمنان علیه مردم برشمرد و با اشاره به دشواری‌های کار اجرایی، گفت: از دولتمردان می‌خواهیم که خدمات و دستاوردهای خود را برای مردم تشریح کنند. خیلی اوقات این خدمات برای مردم آشکار نیست و برجسته نمی‌شود. باید کارهای مفید و مهم را برای مردم تبیین کنند و برای رفع دغدغه‌های مردم، تلاش مضاعف داشته باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه دولتمردان باید به انتقادات دلسوزان گوش فرا دهند، اظهار کرد: البته انتقاد سازنده با توهین و جسارت و تخریب متفاوت است. اگر فرد دلسوزی نقد سازنده‌ای را مطرح کرد، باید شنیده و مورد بررسی قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه بایستی ارزش‌های انقلاب را پاس بداریم، گفت: در وضعیت امروز جامعه، نباید اسباب سوءاستفاده دشمنان را فراهم کرد. لازمه این کار، تلاش جهادی عالمانه است. دولت باید به‌کارگیری متخصصان و اشخاص با تجربه که دل در گروی انقلاب دارند را توسعه و فراگیر سازد.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی، تلاش و مجاهدت دولتمردان برای برانگیختن امید در دل مردم را ضروری دانست و افزود: کسانی که خالصانه و تقرباً الی‌الله، برای خدمت به مردم تلاش می‌کنند، حتماً از نصرت الهی بهره‌مند خواهد شد.

در ادامه جلسه، محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام دستور جلسه صحن مجمع، گفت: طرح «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» مدت زیادی است که در دستورکار مجلس شورای اسلامی بوده است و پس از رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان در نهایت مجلس بر ۵ ماده از مصوبه خود اصرار داشته است که از این ۵ ماده ۳ مورد آن به ایرادات خلاف موازین شرع و مغایر قانون اساسی شورای نگهبان و ۲مورد دیگر به ایرادات هیأت عالی نظارت مجمع و مغایرت با سیاست‌های کلی نظام ارتباط دارد.

در ادامه، دانش جعفری نیز گزارشی از روند بررسی ماده ۷ طرح بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع ارائه کرد و گفت: اعضای کمیسیون پس از بررسی سایر پیشنهادها، پیشنهاد قبلی کمیسیون را مجددا به تصویب رساندند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت مجمع با اشاره به آیین‌نامه جدید مجمع،گفت: این ترکیب مورد نظر مجلس در جلسه گذشته مجمع رأی لازم را کسب نکرد و لازم بود که کمیسیون پیشنهاد جدیدی را ارائه می‌کرد، از این رو، نیاز است در اینجا پیشنهادهای اعضا مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه برخی از اعضای مجمع پیشنهادها و نقطه نظرات خود را در خصوص ترکیب اعضای هیأت عالی بانک مرکزی بیان کردند. از جمله این پیشنهادها اضافه شدن «دادستان کل کشور و رئیس دیوان محاسبات» به ترکیب و نیز عدم نقش رئیس‌جمهور در عزل اقتصاددانان بود. همچنین پیشنهاد کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری دبیرخانه مجمع و دو پیشنهاد دیگر قرائت شد و هر یک از مخالفان و موافقان به ارائه نظر خود پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای به عنوان موافق عضویت دادستان کل کشور و رئیس دیوان محاسبات در هیأت عالی بانک مرکزی با اشاره به اینکه استقلال بانک مرکزی در ‌های کلی جهت‌گیری شده است، گفت: در سال‌های گذشته وقتی بانک مرکزی مورد سؤال قرار می‌گرفت، رؤسایش می‌گفتند که ما اختیار و استقلال لازم را نداریم. عضویت دادستان کل کشور و رئیس دیوان محاسبات، تصمیمات بانک مرکزی و حتی دولت را تقویت می‌کند.

فرزین، رئیس کل بانک مرکزی هم در ادامه، گفت: ما با عضویت دادستان کل کشور مخالفتی نداشته و حضورش را موجب قوام تصمیمات می‌دانیم.

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز از حضور چهار اقتصاددان متخصص در هیأت عالی بانک مرکزی حمایت کرد و گفت: در شورای پول و اعتبار همه کشورها افراد متخصص حضور دارند.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، گفت: مسئولیت اقتصادی کشور، با رئیس‌جمهور است. او باید پاسخ بدهد. انتظار مردم در زمینه اقتصادی از رئیس‌جمهور و دولت است و کارها هم بر عهده اوست. بانک مرکزی مهمترین ابزار تنظیم‌گری اقتصادی است که در اختیار دولت است و نمی‌شود ابزار را از دولت گرفت و انتظار تنظیم‌گری مالی و پولی را از دولت داشت. در عین حال به نظرم اضافه شدن دادستان کل کشور ایرادی ندارد.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی هم با تأیید نگاه رئیس‌جمهور، گفت: بحث بر سر این است که افراد دیگری از سایر قوا در این هیأت عالی باشند که وزن دولت را به نحو کلی تغییر ندهند.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزوده شدن «دادستان کل کشور» به هیأت عالی بانک مرکزی را تصویب کردند، اما به عضویت «رئیس دیوان محاسبات» رأی ندادند. همچنین تصویب کردند: «عزل اقتصاددانان قبل از اتمام مدت حکم، با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و موافقت رئیس‌جمهور امکان پذیر است.»اعضای مجمع در ادامه به بررسی ماده ۱۸ طرح بانک مرکزی در خصوص شورای فقهی پرداختند.

پس از تشریح نظر کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع در خصوص ایرادات هیأت عالی نظارت مجمع و توضیحات سخنگوی شورای نگهبان و پس از بحث و تبادل نظر اعضا و استماع نظر موافقین و مخالفین و تصویب نشدن نظر مجلس، ماده ۱۸ طرح بانک مرکزی، برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع ارجاع شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *