وبلاگ
بهادری جهرمی: اصرار داریم مدیریت بازار را به اصناف بسپاریم

بهادری جهرمی: اصرار داریم مدیریت بازار را به اصناف بسپاریم

بهادری جهرمی: اصرار داریم مدیریت بازار را به اصناف بسپاریم

سخنگوی دولت گفت: دولت سیزدهم قدر اصناف را می‌داند و اصرار دارد مدیریت بازار را به اصناف بسپارد زیرا آوردن مردم به صحنه حکمرانی و اقتصاد کشور از طریق تشکل‌هایی مانند اتاق اصناف ممکن است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، علی بهادری جهرمی سخنگو و دبیر هیأت دولت صبح امروز سه‌شنبه (۱۲ دی‌) با حضور در جمع اعضای اتاق اصناف ایران، دیدگاه‌ها و دغدغه‌های نمایندگان اصناف و رؤسای اتحادیه‌های استانی را شنید و به رویکردهای دولت در تعامل با اصناف را تبیین کرد.

سخنگوی دولت در این نشست گفت: در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌داریم که اگر امروز همه ما ازجمله واحدهای صنفی می‌توانیم با امنیت به فعالیت در کشور بپردازیم، مرهون مجاهدت‌های ایشان و یاران‌شان است.

بهادری جهرمی اظهار کرد: اتاق اصناف یکی از بزرگ‌ترین و باتجربه‌ترین تشکل‌های کشور است و نقش ویژه‌ای در مدیریت بازار و رفع نیازهای مردم دارد. هماهنگی و یک‌صدایی شما عزیزان در اتاق اصناف در ضمن اختلاف‌نظرهای کارشناسی، واقعا می‌تواند به عنوان یک تشکیلات موفق ارزیابی شود و نمونه‌ای برای شناخت جامعه ایران است.

وی افزود: برای بنده توفیقی است که در این نشست نخبگانی در کنار شما عزیزان که سرداران جنگ اقتصادی هستید، حضور پیدا کنم و حقیقتا از نکات مطرح شده استفاده کردم و به‌طور خاص پیگیر دغدغه‌های شما بزرگواران خواهم بود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت سیزدهم قدر اصناف را می‌داند و اصرار دارد مدیریت بازار را به اصناف بسپاریم زیرا آوردن مردم به صحنه حکمرانی و اقتصاد کشور از طریق تشکل‌هایی مانند اتاق اصناف ممکن است. دولت ورود مستقیم خود به مدیریت بازار را خلاف سیاست‌های خود می‌داند و معتقد است اصناف و بازاریان خود بهتر می‌توانند بازار را مدیریت کنند.

بهادری جهرمی ادامه داد: یکی از تأکیدات رئیس‌جمهور در نشست مشترک هیأت دولت با استانداران در روز گذشته، سپردن مدیریت بازار به اصناف و در نظرگرفتن سرمایه و تسهیلات برای حمایت از کسب‌وکارها به‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک بوده است. فرهنگ ایران و ایرانی با اصناف و کاسبی‌های خرد، عجین شده است و ما تقویت این فرهنگ و سازوکار را تقویت اقتصاد کشور می‌دانیم.

در ابتدای این نشست مجتبی صفایی، رئیس اتاق اصناف ایران مهم‌ترین دغدغه‌های اصناف کشور را بیان کرد که ازجمله مهم‌ترین این موارد مطالبه پررنگ‌تر شدن نقش اصناف در تصمیم‌گیری‌های کلان در خصوص کسب‌وکارها، گلایه از تأسیس اتاق‌های موازی اصناف در حوزه کشاورزی، رقابت‌ناپذیری اصناف با فروشگاه‌های بزرگ و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک در این زمینه بوده است.

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین خاطرنشان کرد: بنده بیش از ۱۰ سال است که عضو هیأت مدیره اتاق اصناف هستم و حدود ۹ وزیر صمت در این مدت بر سرکار بوده‌اند. صادقانه عرض می‌کنم که بهترین ترکیب در این حوزه را ما اکنون در دولت سیزدهم داریم.

صفایی اظهار کرد: همچنین خواهش می‌کنم که دستور وزیر کشور برای استفاده از روسای اتاق اصناف استان به‌عنوان مشاورین حوزه اصناف در استان‌ها که مسبب تصمیمات درست در استان می‌شود، در هیأت دولت حمایت و تأکید مجدد به استانداران و فرمانداران شود.

گفتنی است، در این جلسه که دبیران کمیسیون‌های اقتصادی و زیربنایی دفتر هیأت دولت و برخی مسؤلان وزارت صمت نیز حضور داشتند، ۲۱ نفر از رؤسای اتاق‌های اصناف استانی، در حضور سخنگوی دولت به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات و دغدغه‌های صنفی خود پرداختند.

ازجمله مهم‌ترین مطالب بیان‌شده توسط نمایندگان اصناف می‌توان به لزوم رفع انحصار واردات برخی قطعات و تجهیزات از شرکت‌های بزرگ، ضرورت معافیت مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک، سپردن کنترل بازار به کسب‌وکارها، افزایش تسهیلات اصناف، جلوگیری از تصدی‌گری دولت در اصناف و برون‌سپاری به بخش تعاونی و خصوصی، ضرورت تسهیل در صدور مجوز برخی کسب‌وکارها مانند هتل‌داران، نظارت بیشتر بر نرم‌افزارهای خرید و فروش آنلاین اجناس و املاک، ضرورت حمایت دولت برای بروزکردن واحد‌های صنفی، اشاره کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *