وبلاگ
برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیک با هدف آموزش به عوامل اجرایی و نظارت انتخابات

برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیک با هدف آموزش به عوامل اجرایی و نظارت انتخابات

برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیک با هدف آموزش به عوامل اجرایی و نظارت انتخابات

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: کمیته فناوری ستاد انتخابات کشور مأمور شده است که برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیک را اجرا کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محسن اسلامی دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به برگزاری انتخابات الکترونیک در ۴ حوزه انتخابیه با مجوز شورای نگهبان گفت: وزارت کشور سه سناریو را به شورای نگهبان اعلام کرد مبنی بر اینکه آمادگی دارد در یک هشتم حوزه‌های انتخابیه دارای تعدد کرسی، انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

وی اضافه کرد: در نهایت شورا نگهبان در یک ابلاغیه کتبی اعلام کرد که با برگزاری انتخابات الکترونیک در حوزه‌های انتخابیه آبادان با ۳ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۶ کرسی مجلس خبرگان، حوزه انتخابیه رشت و خُمام با ۳ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۴ کرسی مجلس خبرگان، قم، جعفرآباد و کَهَک با ۳ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۱ کرسی خبرگان و حوزه انتخابیه ملایر با ۲ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۲ کرسی مجلس خبرگان موافقت کرد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه ما بر اساس مجوز شورای نگهبان، به این ۴ حوزه انتخابیه اعلام کردیم که باید فرآیند اجرایی برگزاری انتخابات الکترونیک را به سرعت فراهم کنند، افزود: همچنین لازم است آموزش عوامل اجرایی و نظارت و همچنین آموزش عمومی به رأی‌دهندگان از طریق رسانه‌های محلی و شبیه‌سازی در دستور کار باشد. این شبیه‌سازی‌ها در محل‌های برگزاری نماز جمعه، دانشگاه‌ها و اماکن مناسبی که امکان آموزش عمومی و همگانی وجود دارد، انجام می‌شود.

اسلامی گفت: تعیین شعب در این ۴ حوزه انتخابیه انجام شده است و به جهت اینکه ماده ۱۱۰ قانون انتخابات اعلام می‌کند که فرایند رأی‌دهی باید به سهولت انجام شود، به ستادهای انتخاباتی این حوزه‌های انتخابیه اعلام کردیم بررسی کنند که چند صندوق برای هر شعبه لازم است. به دنبال این هستیم که تأخیری در امر رأی‌گیری مشاهده نشود.

وی اضافه کرد: کمیته فناوری ستاد انتخابات کشور مأمور شده است که برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیک را اجرا کند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه نخستین بار است که شاهد برگزاری انتخابات تمام الکترونیک مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: ۲۳ فرآیند انتخابات به صورت الکترونیک اما ۲ فرآیند اخذ رأی و شمارش آرا به صورت دستی بوده است که در ۴ حوزه انتخابیه نامبرده، این دو فرایند هم به صورت الکترونیکی خواهد بود. امیدواریم نوآوری صورت گرفته، فرصتی را فراهم کند که ما در انتخابات‌های آتی، هم بتوانیم جغرافیای بیشتری را برای برگزاری انتخابات الکترونیک داشته باشیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *