وبلاگ
الهیان:  کمیته سلامت جمعیت اعتلا مدلی تحولگرا در حوزه سلامت طراحی می‌کند

الهیان: کمیته سلامت جمعیت اعتلا مدلی تحولگرا در حوزه سلامت طراحی می‌کند

الهیان: کمیته سلامت جمعیت اعتلا مدلی تحولگرا در حوزه سلامت طراحی می‌کند

دبیرکل جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب گفت: طراحی نظام سلامت درتمدن نوین اسلامی باید بر اساس مدل و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درحوزه سلامت باشد و کمیته سلامت جمعیت اعتلا مدلی تحول گرا در حوزه سلامت طراحی می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، هفتمین نشست اعضای شورای مرکزی جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب اسلامی عصر به ریاست زهره الهیان دبیرکل جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب اسلامی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

الهیان در این نشست به اجتماع عظیم بین‌المللی اربعین حسینی (ع) در کربلای معلی اشاره و تأکید کرد که راهپیمایی اربعین حسینی (ع) اثرگذاری خود را در سطح جهانی و مناسبات بین‌المللی دارد.

دبیرکل جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به روز پزشک، به تاریخ کهن و میراث و گنجینه علم پزشکی در ایران پرداخت و گفت: ما دارای ظرفیت و گنجینه عظیم در حوزه پزشکی هستیم که میراث هفت هزار ساله ما است و گذشتگان ما از جمله حکیم ابوعلی سینا توانستند پیوند درستی بین طبابت، معرفت و حکمت برقرار کنند.

وی در ادامه، حکیم ابوعلی سینا پزشک نامدار کشورمان را اینگونه تعریف کرد: حکیم ابوعلی سینا قبل از اینکه یک پزشک باشد، حکیم و فیلسوف بود و طبابت ایشان در حوزه سلامت براساس عمق حکمت و فلسفه و علم‌النفس شکل گرفت و با گذشت قرن‌ها همچنان نام ایشان ماندگار شده است.

الهیان، نظریه جامع انقلاب اسلامی توسط حضرت امام (ره) برگرفته از عمق دید، معرفت و عرفان معمار کبیر انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: نتوانستیم ردپای این نظریه جامع و عمق حکمت امام راحل را در نظامات خود پیاده کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با طرح این پرسش که ردپای معرفت و انسان‌شناسی از نظر اسلام در کجای نظام سلامت ما گنجانده شده است، گفت: نظام سلامت غرب انسان را صرفا از بعد مادی تعریف می‌کند در حالی که از منظر اسلام انسان پیچیدگی‌ها و عوالمی دارد که نیازمند سال‌ها مطالعه بوده و علما و فلاسفه و حکمای ما سال‌های زیادی را صرف شناخت انسان در این ابعاد داشتند.

وی افزود: اسلام برخلاف اندیشه غرب، در همه ابعاد، سلامت انسان را مدنظر داشته و امروز که نظام سلامت ما برگرفته از گزاره‌های نظام‌های سلامت غربی بوده فقط ابعاد مادی انسان را مدنظر قرار دارد که دارای اشکالات جدی است.

الهیان، نظام سلامت ما را فاقد رویکرد تحولگرا و سلامت‌محور عنوان و تأکید کرد: نظام سلامت ما رویکرد درمان‌محور دارد، به عبارتی اجازه می‌دهیم مردم ما بیمار شوند سپس هزینه‌های کلان صرف دارو و تجهیزات پزشکی و بیمارستان و … می‌شود که امروز متأسفانه به دلیل همین نگاه با چالش‌های جدی درحوزه سلامت در کشور روبه‌رو هستیم.

رئیس کمیته سلامت مجلس اظهار تاسف کرد: محل درآمد پزشکان ما نباید از درمان بیمار باشد، بلکه باید از سلامت مردم باشد؛ پزشکان مسئولیت سلامت مردم کشور را برعهده دارند.

دبیرکل جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب با اشاره به پذیرش سلامت معنوی به عنوان بُعد دیگری از سلامت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید که ما قائل به سلامت در همه ابعاد انسانی هستیم و ضرورت دارد که در همه ابعاد سلامت دارای برنامه باشیم.

وی در همین خصوص تأکید کرد: طراحی نظام سلامت در تمدن نوین اسلامی باید براساس مدل و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حوزه سلامت باشد.

الهیان به تلاش‌های کمیته سلامت جمعیت اعتلا در این زمینه اشاره و تصریح کرد: در این کمیته تلاش شده با نظر اندیشمندان و نخبگان جامعه، مدلی طراحی شود که تحولگرا باشد.

گفتنی است، در هفتمین نشست اعضای شورای مرکزی جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب اسلامی گزارشی از راه‌اندازی دفاتر استانی جمعیت اعتلا قرائت و بر پیاده‌سازی مدل شبکه‌سازی نوین در این زمینه تاکید شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *