وبلاگ
الهیان: تعامل با عربستان می‌تواند موجب اتحاد کشورهای اسلامی شود

الهیان: تعامل با عربستان می‌تواند موجب اتحاد کشورهای اسلامی شود

الهیان: تعامل با عربستان می‌تواند موجب اتحاد کشورهای اسلامی شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان، گفت: تعامل با عربستان به عنوان یک عضو مطرح سازمان همکاری‌ اسلامی، می‌تواند در احیای ظرفیت اتحاد کشورهای اسلامی، موثر باشد.

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در رابطه با سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان، گفت: سیاست دولت آقای رییسی، مبنی بر اولویت دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی، سیاستی بسیار به جا است که منجر به ایجاد یک توازن در تعاملات بین‌المللی گردیده که ثمرات این سیاست و اقداماتی که دولت و دستگاه دیپلماسی در این حوزه دارد، مستقیما متوجه ملت خواهد بود و دربردارنده‌ منافع ملی است.

الهیان ادامه داد: از این جهت، تعامل با کشورهایی که سال‌ها ارتباط ما با آنان قطع بوده، مثل مصر، عربستان، الجزایر و دیگر کشورها، به نوعی منجر به تقویت دیپلماسی اقتصادی و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر امروز وزیر خارجه به عربستان سعودی تاکید کرد: سفر امروز وزیر خارجه به ریاض، به چرخش عربستان از غرب به منطقه و تعامل با جمهوری اسلامی ایران منجر خواهد شد تا ما بتوانیم اهداف و منافع ملت و امنیت کشور را با قوت و جدیت پیگیری کنیم؛ به ویژه تعامل با عربستان به عنوان یک عضو مطرح سازمان همکاری‌های اسلامی، می‌تواندبسیار مهم وکلیدی باشد. بطور مثال در موضوعاتی مهمی مثل قرآن سوزی که در برخی کشورهای اروپایی بصورت مکرر ودوره ای اتفاق می‌افتد و اوج هراس دشمنان اسلام را نسبت به قرآن کریم نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: دراین راستا احیای ظرفیت سازمان همکاری‌های اسلامی در حوزه‌های حقوق بشر و بحث آزادی مذهب و مقابله با زیر پا گذاشتن حق آزادی عقیده میلیاردها مسلمان و برای پیشگیری از تکرار این اتفاقات تاسف بار، اثرگذارمی باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد بنده طی صحبتی که با آقای امیر عبداللهیان داشتم این بود که وزارت خارجه، یک سفیر مطلع و مسلط به مباحث حقوق بشری را برای سازمان‌ همکاری های اسلامی اعزام کند تا بتواند ظرفیت حقوق بشری سازمان را احیا کرده و با ایجاد یک اتحاد بین کشورهای اسلامی، کشورهایی که این اقدام شنیع قرآن‌سوزی در آنها رخ می‌دهد و دولت‌های آن اقدام بازدارنده‌ای در مقابل هتک حرمت به قرآن کریم انجام نمی‌دهند توسط کشورهای اسلامی تحریم شوند.

وی افزود: تحریم انرژی و کالا و بنادروکشتیرانی و سایر موضوعات مرتبط می‌تواند فشار مضاعفی بر این کشورها اعمال کرده و جنبه‌ بازدارنده نسبت به ادامه‌ی این اهانت‌ها داشته باشد.

الهیان در پایان تاکید کرد: در مجموع، این تعاملات به‌ویژه تعامل با کشورعربستان، منجر به احیای منافع ملت و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خواهد بود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *