وبلاگ
استاد دانشگاه: طوفان الاقصی شکنندگی خانه عنکبوتی اسرائیل را نشان داد

استاد دانشگاه: طوفان الاقصی شکنندگی خانه عنکبوتی اسرائیل را نشان داد

استاد دانشگاه: طوفان الاقصی شکنندگی خانه عنکبوتی اسرائیل را نشان داد

کارشناس مسائل فلسطین گفت: تا پیش از طوفان الاقصی، رژیم صهیونیستی در حالت وهم بود و ظاهر آن مانند یک خانه عنکبوت هولناک و از دور به نظر بسیار قدرتمند می رسید اما دیدیدم بسیار شکننده و آسیب پذیر و تاب آوری آن کم است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، اسامه حورانی کارشناس مسائل فلسطین بعد از ظهر چهارشنبه 10 آبان ماه در برنامه «به افق فلسطین» درباره سرگذشت خانواده اش و دروغ فروختن زمین هایشان به یهودیان بیان کرد: اردوگاهی که من از آن آمده ام اللیال دورترین نقطه از فلسطین است و در سوریه قرار دارد؛ من اهل شمال فلسطین و شهر تباریا هستم که نبرد معروفی در این منطقه بین مسیحیان و فلسطینیان رخ داده است.

وی افزود: خانواده من جزو اولین گروهی بودند که در آن نکبتی که در سال 1948 رخ داد از این منطقه رانده و مجبور به مهاجرت شدند؛ ما اسناد زمین هایمان را هنوز هم داریم (اسنادی که پدربزرگم در بحبوحه جنگ از خانه اش برداشت) و این که می گویند زمین هایمان را فروخته ایم هیچ پایه و اساسی ندارد؛ برایمان بسیار تلخ و زجرآور است که آن گونه ما را از سرزمینمان بیرون کرده اند و چنین ادعایی دارند؛ این ظلم بزرگی است که گروهی بیایند و شما بکشند و بیرون برانند و بعد ادعای خریدن زمین های شما را داشته باشند. اکثر روستاها و مناطق در فلسطین با کشتار و زور گرفته شده است و این گونه نبوده که کسی زمینش را بفروشد و بیرون برود.

حورانی در توضیح این موضوع که در فلسطین در عین رنج و درد زندگی درجریان است، بیان کرد: مردم فلسطین مانند همه مردم جهان انسان هستند و دوست دارند که در آرامش و صلح زندگی کنند اما این شرایطی است که به این مردم تحمیل شده و آنان در همه جا و حتی در اردوگاه ها زندگی سختی دارند. کسانی که در شهرهای اشغالی زندگی می کنند به مراتب زندگی سخت تری دارند اما مقاومت می کنند و تاب آوری شان زیاد است ضمن این که ایمان دارند و ما کشته ها را نه کشته که شهدایی نزد خدا می دانیم و این زندگی را برای ما ممکن می کند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: دایی من در جنگ های لبنان شهید شد و بسیاری از ما فلسطینیان عضوی از خانواده مان شهید شده است اما جریان زندگی ادامه دارد. در اکثر مواقع مردم با شرایط زندگی سخت ادامه می دهند مثلا در غزه مردم صیاد هستند و اسرائیل آنان را محاصره می کند و با روش های مختلف آنان را آزار می دهد اما دوباره راهی تازه برای صید پیدا می کنند.

وی افزود: وقتی برق را قطع می کند روش های مبتکرانه دیگر را به کار می گیرند و هرچیزی که سلب می شود این مردم چیزی را با ابتکار جایگزین آن می کنند و ادامه می دهند.

حورانی تصریح کرد: مقاومت امروز مردم در فلسطین برآمده از نبوغ خودشان است و موشک هایی که امروز استفاده می شود دست ساز و حاصل مغزهای متفکر جوانان و کمک گرفتن از محور مقاومت است. جایی که همه چیز در بازار هست بسیار با شرایط غزه تفاوت دارد. اسرائیل در همه چیز ما را کنترل می کند و حتی کالری مردم را هم زیرنظر دارد؛ غزه مانند یک زندان روباز است اما در این مورد بسیار حرف های دروغ و ضدوننقیضی می زنند مثلا رهبر اسرائیل می گوید که مردم فلسطین روی آب شیرین کن و نیروگاه برق سرمایه گذاری نکرده اند، مگر اسرائیل چنین اجازه ای به ما می دهد؟

این استاد دانشگاه با توضیح موقعیت جغرافیایی شکننده غزه اظهار داشت: غزه یک منطقه مسطح و دشت است و حتی از لحاظ تاریخی وقتی انگلیس وارد فلسطین شده از غزه ورود کرده است و از آن زمان تا به امروز این منطقه درگیری های بسیار زیادی را تجربه کرده و از سرگذرانده و از لحاظ سوق الجیشی ضعیف بوده و به همین دلیل همواره حملات از این منطقه پایه ریزی شده است اما امروز می بینیم که مردم همین منطقه توانسته اند کار بزرگی را انجام دهند و از شروع طوفان الاقصی کار عظیمی رقم خورده است.

حورانی با تاکید بر آرمان رهایی فلسطینیان بیان کرد: بسیاری معتقد بودند که مردم فلسطین می خواهند به زندگی روتین خود ادامه دهند و رفته رفته از مبارزه دست کشیده وبه نبرد اعتقادی ندارند اما طوفان الاقصی نشان داد که واقعیت این گونه نیست و وقتی که چیزی به تو تحمیل می شود و می خواهند همه کنترل زندگی شما را در دست بگیرند شما دست از مقاومت برنخواهید داشت.

وی توضیح داد: اگرچه امروز چشممان به رویدادهای غزه است اما در کرانه باختری نبردها بسیار شدیدتر است و تعداد شهدای این منطقه بسیار زیاد است. تعداد کودکان فلسطین که شهید می شوند بسیار زیاد و این نکته ای قابل تامل و دردآور است.

حورانی در پاسخ به این پرسش که شرایط کنونی و رخدادهایی که پس از طوفان الاقصی رقم خورده است را را چطور می بیند، گفت: اگرچه ملت های جهان امروز از مردم فلسطین حمایت می کنند و این را نشان داده اند اما سکوت حکومت هایشان برای ما هم ناامید کننده است.

وی افزود: البته طوفان الاقصی از نظر خود ما اتفاقی بی سابقه بود و این رویداد مهمترین واکنش فلسطینیان برای اولین بار پس از 1948 بر سر سرزمین های اشغالی و نقطه عطفی است که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: تا پیش از طوفان الاقصی رژیم صهیونیستی در حالت وهم بود و ظاهر آن مانند یک خانه عنکبوت هولناک و از دور به نظر بسیار قدرتمند می رسید چراکه در مورد آن یک تصویر با بزرگ نمایی ساخته شده بود اما دیدیدم بسیار شکننده و آسیب پذیر و تاب آوری آن کم است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *