وبلاگ
آیت‌الله خاتمی: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند

آیت‌الله خاتمی: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند

آیت‌الله خاتمی: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند

امام جمعه موقت تهران، گفت: جنبش دانشجویی با مبارزه با استبداد، استعمار و آمریکا گره خورده و پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز (17 آذرماه) تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: حضرت علی (ع) در نهج البلاغه خطبه ۱۹۵ فرمودند؛ «تقوا؛ زمام عبادات شماست، برای او حریم نگه‌داشتن و قوام زندگی سعادت‌مندانه شماست. سعادت هر دو جهان با تقوا و نگه داشتن حریم برای ذات مقدس اوست.»

امام جمعه موقت تهران با اشاره به قرارگیری خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران میان دو دهه اول و دوم فاطمیه، بیان کرد: روایتی از حضرت صدیقه طاهره در کتاب عُدّةُ الدّاعی و نَجاحُ السّاعی به قلم ابن فهد حلی وجود دارد؛ حضرت زهرا(س) فرمودند با خداوند یک قرار بگذارید و مشاهده کنید که زندگی شما آباد می‌شود. آن قرار این است که عبادت خالص خود را پیش خدا ببرید.

وی افزود: این کلام نورانی دو بخش دارد؛ شرط و جزا. بخش شرط این است که شما یک قدم به سوی خدا بردارید و بخش جزا این است که خداوند تمام قدم را برای شما برمی‌دارد.

آیت‌الله خاتمی، گفت: یک قدمی که شما برای خدا برمی‌دارید این است عبادت خالصانه خود را به پیشگاه خدا ببرید، اعمالی که انجام می‌شود بر سه بخش است؛ بخش اول، اعمالی است که از اول تا آخر خالص و برای خداست. اولیای الهی، پیامبران، معصومین و حضرت زهرا(س) این چنین بودند.

وی ادامه داد: خداوند به فرشتگان می‌گوید این بنده خالص من را مشاهده کنید که چگونه نماز می‌خواند و بند بند وجودش متاثر از این عبادت است و با تمام وجود با خداوند حرف می‌زند که این ویژگی مختص معصومین است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه اظهار کرد: گروه دوم، آن‌هایی هستند که از اول اعمالشان خراب و نادرست است. به نحوی که به نماز می‌ایستد تا بگویند ما هم اهل نماز هستیم در حالی که برای خدا نمی‌ایستد. همچنین؛ روزه می‌گیرند تا بگویند اهل روزه هستند. در واقع، این اعمال را از روی ریاکاری انجام می‌دهند.

وی افزود: در یک روایت از نبی اکرم خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) آمده است؛ فرشته عمل بنده را با خوشحالی نزد خدا می‌برد. هنگامی که عمل او را می‌برد، خداوند می‌فرمایند؛ این نماز مورد پذیرش و قبول ما نیست. این نماز را برای من اقامه نکرده و غیر خدا در این انگیزه بوده است. گاهی اعمال ما این چنین است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، ادامه داد: گاه چنین است که ابتدای آن را درست انجام می‌دهیم اما در ادامه آن را به درستی انجام نمی‌دهیم و دچار عجب و خودشیفتگی می‌شویم و می‌گوییم مگر خداوند بنده‌ای بهتر از من هم دارد. امام صادق فرمود کسی که این وضعیت در او پیدا شود، بیچاره است.

وی عنوان کرد: گاهی ابتدا و میانه اعمال ما صحیح است ولی در پایان آن را از بین می‌بریم و خراب می‌کنیم. به نحوی که منت می‌گذاریم و‌ سبب می‌شود عملی که در زمان خود بخوبی انجام گرفته از بین برود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرمایشات حضرت فاطمه زهرا(س)، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) می‌فرمایند؛ «عمل خالص خود را به نزد خدا ببرید و آن را ریا، عجب و منت از بین نبرید. اگر شما عمل خالص خود را به درگاه خداوند تقدیم کردید بدانید که خداوند هم بهترین مصلحت را در حق شما مقرر خواهد کرد.

وی افزود: گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. جالب است که حضرت زهرا (س) نمی‌گویند که هرچه خواستید به شما داده می‌شود نه این‌گونه نیست چون گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. ایشان در این روایت می‌فرمایند اگر خدایی شوید، آن‌گاه سربلند زندگی می‌کنید.

امام جمعه موقت تهران در ابتدای خطبه دوم با اشاره به حضور جوانان و نوجوانان در حلقه‌های صالحین خطاب به آن‌ها، عنوان کرد: در این خطبه، ابتدا محضر عزیزان دانش آموز بسیجی پسر و دختر که در حلقه صالحین هستند و به نماز جمعه زیور دادند، سلام عرض می‌کنم و می‌گویم که نماز جمعه متعلق به شماست، نسل حاضر رفتنی هستند و ماندگار نیستند، نسلی که به میدان آمده، شما هستید.

وی ادامه داد: نماز جمعه یعنی آشتی با دین و خدا. صمیمانه هم از شما و هم از عزیزانی که برنامه‌ریزی کردند و شما را به این محفل نور آوردند، تشکر می‌کنم.

آیت‌الله خاتمی، با اشاره به فرارسیدن شهادت سومین شهید محراب، تصریح کرد: بیستم آذر ماه یادآور شهادت سومین شهید محراب مرحوم آیت الله دستغیب با نفس گرم و ملکوتی است. مرحوم انصاری همدانی ۳۰ سال قبل از شهادت ایشان گفته بود؛ «آقای دستغیب با شهادت به مقام فنا می‌رسد.» مقام فنا بالاترین مقامی است که عرفا از آن یاد می‌کنند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری سمت نمایندگی حضرت امام در نیروهای مسلح را بر عهده داشتند. ایشان به شیراز رفتند، شهید دستغیب از امام تجلیل کرد و گفت به نظرم پس از ایشان آقای خامنه‌ای برای رهبری لیاقت دارند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، عنوان کرد: دیروز روز دانشجو بود، روزی که دانشجویان در مقابل کودتای ۲۸ مرداد شاه جنایتکار و رئیس جمهور آمریکا شعار دادند و در جریان آن، سه نفر از آن‌ها به شهادت رسیدند. این پیشینه جنبش دانشجویی است.

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی با مبارزه با استبداد، استعمار و آمریکا گره خورده است به نحوی قبل از اینکه هیچ جای کشور مرگ بر آمریکا وجود داشته باشد، مرگ بر آمریکا از دانشگاه برخاست. جنبش دانشجویی این افتخار را دارد که در اوج غربت دین از دین دم زد.

آیت‌الله خاتمی خطاب به دانشجویان، خاطرنشان کرد: عزیزان دانشجو به عنوان برادر کوچکتان عرض می‌کنم که این افتخار را حفظ کنید، شما پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستید و شما در غربت دین علم دین را بلند کردید. چرا که اگر دانشجویان مطالعه کنند شاهد خواهند بود که دین‌داری تا چه میزان در دوران طاغوت سخت بود. اما جنبش دانشجویی با وجود همه سختی آن پای دینداری ایستاد.

وی افزود: به برادران عزیزم عرض می‌کنم که مراقب باشید تا این پیشینه افتخارآمیز شما را به غارت نبرند. ایستادن پای علم جنبش دانشجویی با این ویژگی‌ها افتخار است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری از دانشجویان، اظهار کرد: ایشان در دوران رهبری‌شان ۲۵ مطالبه را از دانشجویان داشتند که از جمله آن حفظ بنیه دینی و انقلابی، تقویت گفتمان اصلی انقلاب، گفتمان عدالت و پیشرفت اسلامی و تلاش برای غلبه گفتمان انقلابی در دانشگاه است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری از دانشجویان این مطالبه را داشتند که در مطالبه گری منطقی باشند و بدون مخرج مشترک با دشمنان عمل کنند. همچنین به جریان رسانه ای دشمن سوءظن داشته باشند چون کار این جریان بر این است که بر نقاطی تکیه کرده که می تواند جمهوری اسلامی را زمین گیر کند، نقاط منفی را درشت کردن و نقاط مثبت را حذف کردن و اگر نقطه منفی باشد، آن را صدبرابر بزرگ می کنند.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: رهبری از دانشجویان مطالبه کردند که برای غلبه گفتمان انقلابی در دانشگاه تلاش همه جانبه ای داشته باشند، مرزشان را با تردیدکنندگان در مبانی مشخص کرده و در مقابله با دشمن صریح و قاطع برخورد کنند. واقعیات را مثبت دیده و دچار انفعال نشده و امیدآفرینی کنند. مقام معظم رهبری ۲۵ رهنمود از این سنخ دارند که بسیار کلیدی و سازنده است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، تصریح کرد: در برابر جنایات در غزه، دل ما خون و قلب ما مجروح است. وحشی های رژیم صهیونستی کودک و زن می‌کشند. آن ها بیش از ۱۷ هزار نفر را در طول ۵۰ روز کشته اند؛ مرگ بر این جنایتکاران.

وی با بیان اینکه حضرت امام (ره) در ابتدای انقلاب فرمودند انقلاب‌مان را به جهان صادر می کنیم، افزود: پیام انقلاب از فجر انقلاب و از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ این بود که رژیم صهیونستی غاصب است و باید از منطقه بیرون برود. شعار ما این است که تمام این منظقه مال فلسطینی‌هاست و این که یک قسمت به آن‌ها و یک قسمت به رژیم صهیونستی بدهیم، نقشه استعمار است. تمام این ۱۴ میلیون آواره مالک این سرزمین هستید پس انتخابات برگزار کنید و هر فلسطینی یک رای دارد.

خطیب موقت جمعه تهران، عنوان کرد: ۷۵ سال از این جنایت می‌گذرد و امروز دنیا به حقانیت موضع‌مان پی برده است. به طوری که در کنار کاخ سیاه که به ناحق کاخ سفید می نامند، مردم تظاهرات می کنند و عملا می گویند «مرگ بر اسرائیل» و در انگلیسی که در بنیان نهادن این کشور غاصب نقش داشته صداهای هزار نفر می گویند «مرگ بر اسرائیل»؛ امام (ره) بر خیز و ببین پیام انقلابت به جهان صادر شده است.

آیت‌الله خاتمی افزود: وزیر خارجه آمریکا یک روزی از خاورمیانه جدید دم می‌زند؛ خاورمیانه جدید او خاورمیانه ای بود که کدخدایش آمریکا باشد. اما، امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته است. این خاورمیانه معاملات را به‌هم می زند؛ این که مقام معظم رهبری فرمود در پیچ تاریخی عجیب قرار داریم، اتفاق افتاده به طوری که یمن کشتی‌های رژیم صهیونیستی را مصادره می‌کند.

وی تاکید کرد: وزیر رژیم صهیونیستی می‌گوید که برای ما موضع گیری‌های یمنی از هر موضع‌گیری سخت‌تر است. باب المندب دست آن‌هاست و این به معنای هنر مقاومت است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به خاورمیانه جدید و ویژگی‌های آن، اظهار کرد: حشدالشعبی عراق، عین الاسد پایگاه آمریکا و مقاومت پایگاه های دیگر آمریکا را می‌زنند و این به معنای خاورمیانه جدید است. حزب الله لبنان مدام پایگاه های رژیم صهیونیستی را می کوبد و این خاورمیانه جدید است. به آمریکا می گویم به کوری چشمت خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته است پس عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

وی ادامه داد: آنچه مقاومت انجام داد و انجام می‌دهد، مصداق دفاع مشروع است؛ در طول ۷۵ سال، ۱۴ میلیون نفر را آورده کردید و کشتید. لذا؛ این عکس العمل طبیعی آن‌هاست و عکس العمل فعلی آن ها هم طبق متن قرآن است. دستتان درد نکند، بارک‌الله. رژیم صهیونیستی را بزنید که این کار شما عبادت و آنچه شما انجام می دهید عمل به دستور قرآن است.

آیت‌الله خاتمی در پایان خطاب به مبارزان با استکبار و طاغوت، خاطر نشان کرد: قهرمانان، کسانی که تن را با تانک در مقابله قرار دادید، یک روزی سلاح شما سنگ بود و امروز سلاح شما موشک و ایمان است؛ خسته نشوید که راه درست همین است. به یاری خداوند شما پیروز هستید و پیروزی سریع شما را از خداوند خواهانیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *