وبلاگ
آیا اتباع خارجی می‌توانند وام بگیرند؟

آیا اتباع خارجی می‌توانند وام بگیرند؟

وام بانکی برای اتباع خارجی

در این اوضاع و احوال اقتصادی اتباع خارجی هم ساکن ایران هم از گزند مشکلات معیشتی در امان نمانده‌اند. حالا سوال اینجاست که آیا وام بانکی برای اتباع خارجی در شبکه بانکی ایران در نظر گرفته شده است. هر چند جواب این سوال مثبت است، اما متاسفانه بانک‌ها تمایل زیادی به دریافت وام اتباع خارجی نشان نمی‌دهند. البته بانک مرکزی بانک‌های زیرمجموعه خود را مکلف کرده که در صورت مهیا بودن شرایط دریافت وام برای اتباع خارجی این وام به آنها تعلق بگیرد. اما شرایط دریافت وام و نحوه اخذ وام اتباع خارجی چگونه است و کدام بانک‌ها این وام را می‌دهند؟

کدام بانک ها برای اتباع خارجی افتتاح حساب دارند؟

شرایط دریافت وام بانکی برای اتباع خارجی

اولین شرط برای گرفتن وام توسط اتباع خارجی، داشتن کد فراگیری و دفترچه اقامت ویژه است. اتباع خارجی‌ بدون مدارک اقامتی در واقع اقامت غیرقانونی در ایران دارند. پس طبیعی است که وام به چنین افرادی تعلق نخواهد گرفت. اما اولین قدم برای دریافت اتباع خارجی داشتن کد فراگیری است. هر شخص خارجی که قصد اقامت در ایران را دارد، باید از طریق ثبت نام در سامانه مخصوص کد فراگیری بگیرد. داشتن این کد برای انجام کارهای بانکی توسط اتباع خارجی ضروری است. شرط دوم برای دریافت وام اتباع خارجی داشتن پروانه کار به همراه اقامت ویژه با مهلت حداقل سه ساله است. طبق قوانین بانک مرکزی در صورت داشتن این شرایط بانک‌ها نباید نسبت به دادن وام به اتباع خارجی سنگ‌اندازی کنند.

نحوه اخذ وام برای اتباع

داشتن پروانه اقامت دائم یکی از شروط اصلی اتباع خارجی برای گرفتن وام است. البته پروانه اقامت دائم به معنای داشتن اقامت همیشگی نیست و در اصل این پروانه برای مهاجران خارجی به معنای امکان اقامت یک، سه، پنج و ده ساله در ایران است. برای همین هم دریافت وام برای اتباع خارجی که سه سال و بیشتر اجازه اقامت در ایران را دارند، امکانپذیر است. یک نکته مهم هم درباره افراد دورگه وجود دارد؛ یعنی اگر فردی از مادری ایرانی و پدر غیرایرانی باشد، تبعه ایرانی محسوب می‌شود و می‌تواند مانند هر ایرانی دیگری وام – به شرط داشتن ضامن و مدارک لازم بانک – بگیرد.

مدارک لازم برای دریافت وام اتباع خارجی

  • داشتن گذرنامه
  • گرفتن کد فراگیر برای انجام کارهای بانکی
  • داشتن پروانه اقامت بالای ۳ سال
  • مجوز رسمی فعالیت اقتصادی یا پروانه کار
  • داشتن سند ملکی به نام وام گیرنده یا اقوام درجه اول

چه بانک‌هایی وام می‌دهند؟

براساس دستورالعمل سال 1397 بانک مرکزی، تمام بانک‌های دولت موظف هستند به اتباع خارجی که پروانه اقامت دائم دارند و پروانه کسب‌وکار هم گرفته‌اند و امکان گذاشتن وثیقه‌های معمول برای گرفتن وام را دارند، وام فوری اتباع خارجی را بدهد. اما بانک‌ها به دلایلی چون طولانی نبودن مجوز اقامت اتباع خارجی در ایران و نگرانی بابت برگشت تسهیلاتی که به آنها می‌دهند، علاقه‌ای به پرداخت وام برای اتباع خارجی ندارند. مشکلی که بخشی از آن به قوانین بانکی برمی‌گردد و بخش دیگری از آن هم عدم توجه به نیازهای مهاجران توسط اداره مهاجرت ایران است.

The post آیا اتباع خارجی می‌توانند وام بگیرند؟ appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *