وبلاگ
۱۲ ماموریت دولت به استانداران؛ از مهار تورم تا تلاش برگزاری انتخابات پرشور

۱۲ ماموریت دولت به استانداران؛ از مهار تورم تا تلاش برگزاری انتخابات پرشور

۱۲ ماموریت دولت به استانداران؛ از مهار تورم تا تلاش برگزاری انتخابات پرشور

۱۲ دستور و ماموریت مهم دولت سیزدهم برای استانداران در نشست هم اندیشی معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور با استانداران سراسر کشور تشریح شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نشست هم اندیشی معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور با استانداران سراسر کشور صبح امروز برگزار شد.

محمد مخبر در این نشست به تشریح و تبیین ۱۲ دستور و ماموریت مهم دولت سیزدهم برای استانداران پرداخت.

براساس اعلام مخبر ماموریت‌های دولت در زمینه رشد تولید، مهار تورم، مردمی سازی اقتصاد، اتمام طرح های نیمه تمام، پیگیری افزایش اختیارات، تمرکز بر صادرات و تجارت خارجی، افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایرانیان خارج از کشور،‌ رفع و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ها، ساماندهی حاشیه نشینی شهرها، توسعه بنادر و گمرکات، توجه به شهرهای ساحلی و تلاش برای انتخابات پرشور است.

وی با تاکید بر اینکه استانداران نماینده تام الاختیار و اصلی دولت در استان ها هستند، تصریح کرد: از اشکالات اساسی مدیریت استان ها این است که بعضا اختیارات برای استانداران متناسب با ماموریت های سنگین آنان تعریف نشده و به دنبال آن هستیم با برنامه ریزی و تصویب یک طرح در هیئت دولت، به افزایش اختیارات استانداران برای اجرای ماموریت های استانی و حل مشکلات کمک شود.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید تمام طرح ها و برنامه ها و اقدامات انجام شده در هر استان با نظر و تصمیم گیری نهایی استاندار انجام شود و هیچ اقدامی بدون مجوز و اطلاع استاندار برنامه ریزی و انجام نشود و در همه موارد این استاندار است که باید جمع بندی، اعلام نظر و مدیریت کند.

وی تصریح کرد: هر گونه تصمیم درخصوص نحوه تخصیص منابع مالی و تسهیلات در اجرای قراردادها باید توسط استاندار و در شورای برنامه ریزی استان ها نهایی و عملیاتی شود و در نهایت این استاندار است که می تواند با بررسی تمامی جوانب و تشخیص مصلحت هر استان بهترین تصمیم را برای پیشرفت و آبادنی استان خود اتخاذ کند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به تبیین و تشریح ۱۲ ماموریت مهم و اولویت دار دولت برای استانداران پرداخت و تاکید کرد: اجرای این موضوعات نه یک توصیه بلکه دستور دولت است و باید استانداران با تعامل و همکاری وزیر کشور برنامه زمان بندی شده با مجری مشخص تعیین و گزارش پیشرفت اجرای این ماموریت ها ارائه شود.
وی به نامگذاری شعار سال با عنوان رشد تولید و مهار تورم توسط مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: تحقق شعار سال در زمینه رشد تولید و مهار تورم تنها در استان ها اتفاق می افتد و نرخ تورم و رشد تولید کشور با معیار استانی سنجیده می شود و تا فرصت باقیمانده باید برخی استان ها برخی عقب ماندگی های خود در این دو موضوع را تا پایان سال جاری جبران کنند.

وی افزود: مقام معظم رهبری علاوه بر مهار تورم و رشد تولید، راهبرد مردمی سازی اقتصاد را تبیین کردند که در این راستا باید از وزن اقتصاد دولتی به نفع مردم و بخش خصوصی کاسته شود که هدف گیری این مهم در استان ها با برنامه ریزی دولت از جمله در زمینه مولدسازی دارایی ها و واگذاری طرح های نیمه تمام به مردم امکانپذیر است.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تمامی استانداران موظف هستند برنامه زمان بندی و اولویت بندی شده استان خود را در خصوص رشد تولید، مهار تورم و مردمی سازی اقتصاد ظرف دو هفته آینده به دولت ارائه کنند.

مخبر مولدسازی دارایی های دولت در راستای اتمام طرح های نیمه تمام عمرانی را از جمله مسائل مهم برشمرد و ادامه داد: طرح های نیمه تمام شناسایی شده باید براساس شاخصه های صادرات محور،‌ رفع نیازهای کشور، امنیت غذایی و دارویی و جلوگیری از واردات اولویت بندی شود تا درآمدهای حاصل از مولدسازی دارایی های دولت به این موارد اختصاص یابد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت صادرات به ویژه افزایش صادرات غیرنفتی کشور با توجه به ظرفیت و پتانسیل های استان ها تاکید کرد: همسایگی با کشورهای مختلف از مزیت های مهم جمهوری اسلامی و استان های مرز نشین است که تاکنون نتوانسته ایم از این فرصت بسیار بزرگ به خوبی استفاده کنیم و استانداران باید افزایش تبادلات تجاری و سرمایه گذاری را در اولویت اقدامات خود قرار دهند که در این صورت کشور با یک تحول اساسی روبرو خواهد شد.

وی شناسایی و زمینه سازی سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور را یکی دیگر از اقدامات استانداران دانست و ادامه داد: هر استاندار باید با شناسایی چهره های بومی هر استان که در خارج از کشور زندگی می کنند و همچنین اعطای امکانات و اختیارات لازم، زمینه را برای سرمایه گذاری آنان در استان ها فراهم کنند.

مخبر اصلاح و رفع نقاط حادثه خیز را یکی دیگر از اولویت های مهم دولت سیزدهم دانست و افزود: رفع برخی نقاط حادثه خیز با همکاری وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه و همچنین استانداری ها در سال گذشته کمک قابل توجهی به کاهش آمار تصادفات و جانباختگان در آن نقطه داشت اما هنوز تا رفع همه نقاط حادثه خیز فاصله داریم و باید با همکاری تمام دستگاه های ذیربط به نقطه مطلوب و هدف گذاری شده در شورای حمل و نقل و ایمنی کشور برای از بین بردن این نقاط در سال جاری برسیم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت از بین بردن آسیب ها و خطرات ناشی از حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ کشور تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده، حاشیه نشینی یکی از بسترهای بزرگ آسیب های اجتماعی است که در این زمینه از یکسو باید با اشتغالزایی و رفع مشکلات مناطق محروم جلوی پدیده مهاجرت افراد به حاشیه شهرها گرفته شود و از سوی دیگر باید استانداران سازوکارهای فرهنگی لازم برای تطبیق فرهنگی هر نقطه را اتخاذ کنند.

وی ایجاد شهرهای جدید ساحلی را یکی از برنامه های مهم دولت سیزدهم عنوان و تاکید کرد: طرح های آمایش سرزمینی با محوریت افزایش جذابیت شهرهای جدید ساحلی و امکانات بالا و نرخ افزایش اشتغال برنامه ریزی شده است و استانداران در استان های ساحلی کشور باید تسهیلات و برنامه های اشتغال زایی خود را در این راستا هدفگیری کنند و رفع مشکلات شهرهای ساحلی موجود را نیز در اولویت های خود قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور توسعه بنادر و افزایش نظارت و بازرسی ها در بنادر و گمرکات کشور را از دیگر وظایف مهم استانداران شهرهای ساحلی برشمرد و تاکید کرد: استانداران باید با بازدیدهای سرزده و همچنین تعیین یک نماینده بازرسی در بنادر بصورت کامل از حجم کالاها در مبادی ورودی کشور و حجم ذخایر انبارهای گمرکات اطلاع کامل داشته باشند.

مخبر در پایان با اشاره به برگزاری ۲ انتخابات در پایان سال جاری از تمامی استانداران خواست تا با ایجاد تمهیدات لازم و افزایش سطح رضایتمندی به برگزاری با شکوه تر و پرشور انتخابات در سرتاسر کشور کمک کنند.

وزیر کشور نیز در این جلسه رفع چهره محرومیت زدایی و اتمام طرح های نیمه تمام با کمک منابع حاصل از مولدسازی دارایی های دولت را از مهمترین وظایف استانداران در دولت سیزدهم دانست.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *