وبلاگ
وحیدی در دیدار سفیر عربستان در ایران: همکاری و تعامل تهران ـ ریاض به نفع منطقه و جهان اسلام است

وحیدی در دیدار سفیر عربستان در ایران: همکاری و تعامل تهران ـ ریاض به نفع منطقه و جهان اسلام است

وحیدی در دیدار سفیر عربستان در ایران: همکاری و تعامل تهران ـ ریاض به نفع منطقه و جهان اسلام است

وزیر کشور در دیدار عبدالله بن سعود العنزی سفیر عربستان در ایران، همکاری و تعامل سازنده بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را به نفع جهان اسلام و منطقه دانست و گفت: اراده و عزم جدی در مسوولان دو کشور برای تقویت روابط همه جانبه وجود دارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، احمد وحیدی وزیر کشور در دیدار عبدالله بن سعود العنزی که روز سه شنبه در دفتر وزیر کشور برگزار شد، همکاری و تعامل سازنده بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را به نفع جهان اسلام و منطقه دانست و گفت: اراده و عزم جدی در مسوولان دو کشور برای تقویت روابط همه جانبه وجود دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی دو کشور بسیار مهم و تعیین‌کننده در منطقه، جهان اسلام و عرصه بین‌المللی هستند. برخی به دنبال دخالت در روابط تهران ـ ریاض هستند و تلاش می‌کنند روابط دو کشور حسنه نباشد که نباید چنین اجازه‌ای به آن‌ها داده شود.

وزیر کشور با اشاره به برخی پدیده‌های ضد امنیتی و تروریستی در منطقه، ادامه داد: برای مقابله با مشکلات امنیتی و مسایل تروریستی، همکاری و رایزنی بین مسئولان دو کشور ضروری است.

وحیدی رابطه توسعه و امنیت را ناگسستنی برشمرد و اضافه کرد: هرگاه روابط سیاسی و امنیتی با تقویت و توسعه روابط اقتصادی همراه باشد، پایدار و اثرگذار خواهد بود.

وی در بخش دیگری از این دیدار به مساله فلسطین اشاره و تاکید کرد: فلسطین مهمترین مساله جهان اسلام و حتی مردم دنیا است و اکنون جنایت‌های بی‌شمار این رژیم در کشتار زنان، کودکان و مردم بی‌دفاع غزه، دل هر انسانی را به درد می‌آورد.

وزیر کشور با تاکید بر ضرورت تلاش همه کشورها برای توقف نسل کشی در غزه، خواستار یافتن راهی برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ساکنان غزه شد.

وحیدی همچنین به توافق دو کشور برای اعزام حجاج ایرانی به حج عمره اشاره کرد و گفت: به نظر وقفه‌ای در این مسیر ایجاد شده و انتظار مردم ایران این است که هر چه سریعتر این مشکل حل و مقدمات سفر به سرزمین وحی فراهم شود.

رییس شورای امنیت کشور به تلاش برخی دولت‌ها برای احیای مجدد داعش هم اشاره کرد و افزود: شواهد روشنی در اختیار داریم که آمریکایی‌ها به دنبال بازسازی داعش در افغانستان هستند و داعش هم تلاش می‌کند شبکه‌های خود را در این کشور و برخی کشورهای منطقه تقویت کند.

سفیر عربستان در ایران: مشکل پیش آمده درباره عمره بزودی حل خواهد شد

«عبدالله بن سعود العنزی» سفیر عربستان در تهران نیز در این دیدار، با تایید اظهارات وزیر کشور درباره مقابله با تروریسم، تقویت روابط دو کشور و امداد رسانی به مردم غزه گفت: روابط پادشاهی عربستان و جمهوری اسلامی ایران در مسیر طبیعی و درست خود قرار دارد. ایران کشور برادر، همسایه و مهم برای عربستان سعودی است.

وی با تاکید بر اینکه زمینه‌های متعددی برای همکاری بین وزارتخانه‌های داخله دو کشور وجود دارد، گفت: فعال‌سازی و بروز رسانی توافق‌نامه امنیتی بین دو کشور که ۲۰ سال پیش منعقد شده است، می‌تواند زمینه‌ای مناسب برای گسترش همکاری‌های دو جانبه ازجمله مبارزه با تروریسم، جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر باشد.

سفیر عربستان سعودی در تهران یادآور شد که ما در جریان تلاش‌های مسئولان جمهوری اسلامی ایران از جمله وزارت کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی هستیم و معتقدیم که تعامل مسئولان کشورهای منطقه، برای مواجهه با پدیده تروریسم بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی در خصوص اعزام حجاج ایرانی به عمره مفرده براساس توافق جدید بین مسؤولان دو کشور اظهار کرد: تاخیری به خاطر مسائل فنی در اجرای عمره به وجود آمده که ان شاءالله بزودی حل و انجام خواهد شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *