وبلاگ
وام فرزندآوری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

وام فرزندآوری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

وام فرزندآوری

اعطای وام فرزندآوری یک دلیل مهم دارد؛ نگرانی درباره پیر شدن جمعیت ایران طی سال‌های اخیر. دولت هم از آغاز دهه 90 با وعده وام‌های یک میلیون تومان به ازای هر فرزند شروع به مقابله با پیری جمعیت کرد. بعدتر حتی دادن وام ودیعه مسکن به ازای هر فرزند یا درصد بالاتری از تسهیلات بانکی به خانواده‌های پرجمعیت‌تر هم نتوانست این مشکل را حل کند. برای همین هم دولت در سال آینده و از محل بودجه 1401 تصمیم گرفته تسهیلات بانکی مانند وام فرزندآوری و وام ودیعه مسکن را برای خانواده‌های پرجمعیت در نظر بگیرد. البته مجردها هم سهمی از این تسهیلات گیرشان می‌آید و مبلغ وام ازدواج 1401 هم نسبت به سال قبل از آن افزایش پیدا خواهد کرد.

وام فرزندآوری برای خانواده‌های پرجمعیت

آیا می‌دانستید خانواده‌های با یک فرزند 25 درصد جمعیت خانوارهای ایرانی و خانواده‌های با دوفرزند 28 درصد جمعیت خانوارهای ایرانی را تشکیل می‌دهند. یعنی حدود نیمی از جمعیت خانوارهای ایرانی یک یا دو فرزند دارند.

اما برویم سراغ وام فرزندآوری و این موضوع که دولت به ازای هر فرزند چقدر به سرپرست خانواده وام می‌دهد:

  • فرزند اول: 20 میلیون تومان
  • فرزند دوم: 40 میلیون تومان
  • فرزند سوم: 60 میلیون تومان
  • فرزند چهارم: 80 میلیون تومان
  • فرزند پنجم و بالاتر: 100 میلیون تومان

نکته: خانواده‌های با فرزند دوقلو، به ازای هر فرزند یک وام خواهند گرفت.

وام ازدواج 1401 چقدر است؟

وقتی لایحه بودجه 1401 به مجلس ارائه شد، شایعاتی درباره حذف وام ازدواج در رسانه‌ها شنیده شد، اما تصمیم دولت و مجلس برای امسال نه حذف این تسهیلات، که افزایش وام ازدواج 1401 است. وام ازدواج 1401 برای همه متقاضیان مبلغ 100 میلیون تومان خواهد بود. این وام برای پسران زیر 25سال و دختران زیر 23سال هم مبلغ 150 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 10ساله است. وام ازدواج 1401 با افزایش حدود 50 درصدی روبه‌رو بود. مبلغ وام ازدواج در سال 1400 مبلغ 70 میلیون تومان برای زوج‌های عادی و 100 میلیون تومان برای زوج‌های با شرط سنی خاص بود.

همه چیز درباره وام ازدواج

تسهیلات ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن 1401 هم افزایش پیدا کرد. کمیسیون تلفیق لایحه بودجه از وام ودیعه مسکن یا وام خرید مسکن یا ساخت مسکن 220 میلیون تومانی به خانواده‌هایی داد که فرزند سوم آنها بعد از سال 1399 به دنیا آمده است. دوره بازپرداخت وام ودیعه مسکن 1401 بیست ساله خواهد بود.

The post وام فرزندآوری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.