وبلاگ
نماینده مجلس: استانداردهای دوگانه غرب باعث گسترش ناامنی در سطح جهان است

نماینده مجلس: استانداردهای دوگانه غرب باعث گسترش ناامنی در سطح جهان است

نماینده مجلس: استانداردهای دوگانه غرب باعث گسترش ناامنی در سطح جهان است

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: استانداردهای دوگانه غرب با مفهوم امنیت و اصول اساسی نظام بین‌الملل یکی از دلایل ادامه بی‌ثباتی و گسترش ناامنی در سطح جهان است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نشست مجازی کمیته حقوق بشر زن و خانواده مجالس عضو puic با محوریت فلسطین و و وضعیت زنان و کودکان غزه، به درخواست و میزبانی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی امروز (پنجشنبه، 30 آذرماه) برگزار شد و نمایندگان کشورهای ایران، فلسطین، بحرین، ترکیه، اندونزی و لیبی، به انتخاب از میان نمایندگان 12 کشور شرکت‌کننده در این نشست، به بیان دیدگاه‌های و درخواست‌های خود در موضوع فلسطین و غزه پرداختند.

فاطمه قاسم‌پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در سخنانی، حضور در این نشست مجازی و کنار هم قرار گرفتن کشورهای اسلامی -حتی از راه دور- درخصوص مسئله امروز یعنی رفتار غیرانسانی رژیم صهیونیستی در قبال مردم مظلوم غزه را اقدام مثبتی ارزیابی کرد و گفت: باید تصمیمی عاجل در این مورد اتخاذ کنیم، زیرا بیشتر از همه، ما به عنوان نمایندگان کشورهای اسلامی وظیفه داریم که ضمن همدردی با مردم مظلوم فلسطین، راهکارهای عملی برای کمک به هم‌نوعان خود را دنبال کنیم.

وی ضمن بیان اینکه بیش از هفت دهه است که ملت کهن فلسطین از حق تعیین سرنوشت و دیگر حقوق بنیادین بشری خود محروم و سرزمین و خانه آبا و اجدادی آن اشغال شده است، تصریح کرد: طی این هفت دهه، رژیم اشغالگر صهیونیستی بدون آنکه کم‌ترین وقعی به قوانین و هنجارهای حقوق بین‌الملل، از جمله حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه بنهد، با بهره‌مندی کامل از حمایت همه‌جانبه ایالات متحده آمریکا و غرب که این رژیم را در برابر هرگونه پاسخگویی و کیفر مصون کرده‌اند، شنیع‌ترین جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی را علیه مردم مظلوم فلسطین مرتکب شده‌اند.

قاسم‌پور غصب مستمر اراضی ساکنان اصلی آن منطقه، کشتارهای دسته‌جمعی، تخریب خانه‌ها و مزارع مردم، دستگیری و شکنجه مردان و زنان و حتی کودکان، تحقیر و توهین به کرامت ملت فلسطین، هتک حرمت مکرر مقدسات اسلامی را تنها بخشی از جنایات و اعمال خلافی خواند که رژیم اشغالگر قدس در حق مردم فلسطین مرتکب شده است.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جانبداری بی‌قید و شرط کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا از رژیم اشغالگر قدس و نادیده‌گرفتن شرم‌‌آور تعدی و ستم اشغالگران علیه مردم فلسطین، یکی از عوامل اصلی ادامه تعدیات و نقض‌های فاحش حقوق بین‌الملل توسط آن رژیم است، تصریح کرد: بدون تردید سیاست‌ها و حمایت‌های آمریکا و کشورهای حامی رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین به دلیل حمایت‌های گسترده مالی، تسلیحاتی و سیاسی از این رژیم، همدست آن در جنایات ارتکابی علیه مردم فلسطین و منطقه محسوب می‌شوند و باید در پیشگاه جامعه بین‌المللی پاسخگو باشند.

قاسم‌پور با اشاره به اینکه حق دفاع مشروع یک حق ذاتی است که در منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل نیز به صراحت به رسمیت شناخته شده است، گفت: بی‌تردید، ملت فلسطین به عنوان ملتی که به ناحق از حقوق بنیادین تعیین سرنوشت خود محروم شده و هر لحظه در معرض تعرض و نقض حقوق بشر و هتک کرامت انسانی قرار دارد، از حق دفاع از خود و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرافکنی‌های گمراه‌کننده نیز این واقعیت مسلم را تغییر نمی‌دهد که عملیات 7 اکتبر (طوفان‌الاقصی) نماد حرکت خودجوش و طبیعی ملت فلسطین برای دفاع از حقوق ذاتی و کرامت انسانی خود و واکنشی ناگزیر در برابر ظلم و ستم مستمر و بی‌پایان اشغالگران علیه مردم بی‌گناه و مظلوم فلسطین بوده است. همچنان که مطلع هستید، با گذشت 76 روز از آغاز حملات وحشیانه آن رژیم علیه مردم بی‌دفاع فلسطینی، بیش زا 20 هزار شهید، 50 هزار نفر زخمی، 10 هزار نفر مفقود و میلیون‌ها فلسطینی ساکن غزه، آواره و بی‌سرپناه شده‌اند.

قاسم‌پور با تاکید بر اینکه این جنایات فجیع با محاصره کامل غزه در تناقض ماهوی و آشکار با تمامی اصول بنیادین حقوق بین‌الملل به‌ویژه حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌انجام شده، افزود: جای هیچ‌گونه تردید در اینکه این جنایات مصداق بارز نسل‌کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است، باقی نمی‌گذارد. گستردگی شدت و قساوت این جنایات، به‌ویژه کشتار قساوت‌مندانه چندین هزار کودک معصوم، دل هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد و فوریت و ضرورت عمل به تکالیف انسانی همه دولت‌های آزادی‌خواه جهان برای کمک به مردم مظلوم فلسطین و توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی را مورد تایید قرار می‌دهد.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه گزارش‌ها حاکی از آن است که در غزه در جنگ اخیر، به طور متوسط 115 کودک در روز کشته‌ شده‌اند، گفت: این مرگبارترین درگیری برای کودکان در زمان کنونی است. تقریبا 70 درصد کشته‌شدگان غزه از 7 اکتبر تا کنون، زنان و کودکان هستند. همچنین زیرساخت‌های حیاتی مانند شبکه‌های آب، تاسیسات بهداشتی و آسیاب غلات با خاک یکسان شده‌اند و تنها 40 درصد از بیمارستان‌ها و تاسیسات پزشکی تا حدی فعال هستند؛ به نحوی که به طور متوسط روزانه 180 مادر بدون کمک تجهیزات پزشکی زایمان می‌کنند.

وی افزود: براساس گزارش‌ها، پزشکان مجبور هستند سزارین را بدون بیهوشی انجام دهند و مادرانی را ببینند که نوزادان خود را بلافاصله پس از زایمان از دست می‌دهند، زیرا هیچ وسیله‌ای برای راه‌اندازی انکوباتر وجود ندارد که بتواند آن‌ها را زنده نگه دارد.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طی این مدت مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت بارها سعی کردند با تصویب قطعنامه، از توقف حملات و توسعه اقدامات بشردوستانه حمایت کنند، اما کشورهای غربی به رهبری آمریکا، با استفاده از حق وتو این اقدامات صلح‌طلبانه را ناکام گذاشتند. استانداردهای دوگانه غرب با مفهوم امنیت و اصول اساسی نظام بین‌الملل یکی از دلایل ادامه بی‌ثباتی و گسترش ناامنی در سطح جهان است.

قاسم پور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است علاوه بر محکومیت شدید جنایات افسارگسیخته رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و حمایت از حقوق ذاتی ملت فلسطین، از جمله تعیین حق سرنوشت، مقاومت در برابر تجاوز و اشغال، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین اجدادی خویش و تشکیل دولت فلسطینی در تمامی سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف، از کشورهای مدافع حقوق بشر درخواست وادار ساختن رژیم اشغالگر صهیونیستی به توقف فوری همه حملات خود به باریکه غزه و تمامی اقدامات غیرقانونی آن شامل شهرک‌سازی و کشتار و بازداشت فلسطینی‌ها در سراسر مناطق اشغالی فلسطین، خودداری از هرگونه اقدام برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌هادر داخل فلسطین یا خارج کردن از آن، رفع فوری، کامل و بدون قید و شرط محاصره باریکه غزه به ویژه برای ارسال مواد غذایی، دارو و سوخت، محاکمه و مجازات آمران، عاملان و حامیان جنایات رژیم اشغالگر در فلسطین و همچنین کاهش یا قطع روابط با رژیم صهیونیستی مورد اهتمام قرار گیرد.

وی در پایان گفت: ضروری است تا بر فعال شدن بیشتر سازمان‌ همکاری‌ اسلامی در ژنو و نیویورک، به‌ویژه برای برگزاری یک نشست ویژه برای غزه در شورای حقوق بشر در اوایل سال میلادی 2024 و همچنین فعال شدن بیشتر کمیته فلسطین در سازمان‌ همکاری اسلامی تاکید داشته باشیم.

در پاین و جمع‌بندی نشست قرار شد با ارسال بیانیه‌های نمایندگان کشورهای مختلف عضو کمیته حقوق بشر زن و خانواده مجالس عضو puic به دبیرخانه کمیته، بیانیه نهایی این نشست تدوین و ابلاغ شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *