وبلاگ
معاون اول رئیس‌جمهور وارد کامپالا پایتخت اوگاندا شد

معاون اول رئیس‌جمهور وارد کامپالا پایتخت اوگاندا شد

معاون اول رئیس‌جمهور وارد کامپالا پایتخت اوگاندا شد

معاون اول رئیس‌جمهور که بامداد امروز به منظور شرکت در نوزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد به اوگاندا سفر کرده، وارد کامپالا پایتخت این کشور شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور که بامداد امروز به منظور شرکت در نوزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد به اوگاندا سفر کرده، دقایقی قبل با استقبال «کریس بانوی مونسی» وزیر فناوری اطلاعات این کشور وارد کامپالا پایتخت اوگاندا شد.

مخبر پیش از عزیمت به اوگاندا در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران، سخنرانی در اجلاس سران جنبش عدم تعهد و تشریح دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوعات مختلف به ویژه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه را از جمله اهداف اصلی این سفر عنوان کرده بود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت برگزاری این اجلاس و گردهمایی سران کشورهای در حال توسعه بویژه بعد از تحولات غزه و یورش بی سابقه رژیم غاصب صهیونیستی به این منطقه، تصریح کرد: انتظار جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی و مستقل از خروجی این نشست هماهنگی و همگرایی بیشتر برای توقف جنگ و فشار بر روی رژیم صهیونیستی برای پایان بخشی به سیاست نسل کشی و جنایت علیه بشریت در غزه است.

وی ملاقات و رایزنی‌های متعدد با سران و مقامات ارشد کشورهای در حال توسعه در حاشیه این اجلاس و تلاش در جهت کنترل اوضاع منطقه، رایزنی در جهت تعمیق مناسبات دو یا چند جانبه با کشورهای عضو، بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت های فرامنطقه ای بزرگ نظیر جنبش عدم تعهد در همگرایی میان کشورها و بهره مندی از آن برای کسب منافع مشترک را از دیگر محورهای و برنامه های سفر خود به اوگاندا عنوان کرد.

وی همچنین افزود: ما از همه فرصت های موجود برای معرفی ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در جهت توسعه همکاری های دو یا چند جانبه و همچنین تبیین مواضع کشور بهره خواهیم برد.

مخبر با بیان اینکه عضویت در سازمان شانگهای، گروه بریکس و امروز حضور در اجلاس عدم تعهد منبعث از رویکرد جمهوری اسلامی ایران در توجه به همگرایی و تقویت مولفه های دوستی است، تصریح کرد: چند جانبه گرایی، خلع سلاح، تروریسم، امنیت بین المللی، حق تعیین سرنوشت و استعمار زدایی و بررسی مسائل منطقه ای در کنار موضوع حقوق بشر و توسعه اجتماعی از جمله مهمترین محورهای قابل طرح در میان سران عدم تعهد است.

معاون اول رئیس‌جمهور در پایان تاکید کرد: این قبیل نشست ها فرصت مناسبی برای تاکید بر ضرورت حضور فعال کشورهای در حال توسعه در نظام اقتصاد و تجارت جهانی و افزایش سهم و مشارکت آنها در فرآیندهای بین المللی نظیر سرمایه گذاری و تسهیل انتقال فناوری و دانش فنی است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *