وبلاگ
قالیباف: برنامه‌های توسعه سوم تا ششم مشکلات اساسی را ساختاری حل نکرد

قالیباف: برنامه‌های توسعه سوم تا ششم مشکلات اساسی را ساختاری حل نکرد

قالیباف: برنامه‌های توسعه سوم تا ششم مشکلات اساسی را ساختاری حل نکرد

رئیس مجلس با بیان اینکه در تولید سند در کشور دچار تورم هستیم، به طور متوسط برنامه‌هایمان یعنی سوم تا ششم زیر 30 درصد یا با اغماض بگوییم 30 درصد برنامه‌های‌مان تحقق پیدا کرده است و معمولا این برنامه‌ها، مشکلات اساسی، ریشه‌ای و ساختاری را حل نکردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف در بخشی از برنامه «بدون توقف» به پرسش های مطرح شده پاسخ داد و گفت: امیدوارم گفت‌وشنود امروز بتواند یک جلسه نقد سازنده برای مجلس یازدهم و همچنین یک سابقه خوب و تجربه خوب برای مجالس آینده باشد؛ سعی می‌کنم مطالب را خیلی بدون تعارف در بدون توقف بگویم و به مشکلاتی که داریم و فرصت‌های بزرگی که در دسترس و در اختیارمان است، اشاره کنم.

مسکن امروز مهم‌ترین چالش جامعه ما است

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره مسکن گفت: مسکن امروز مهم‌ترین چالش جامعه ما است، برای همه قشرها به ویژه قشر جوان که در آغاز زندگی هستند، بحث اشتغال، مسکن و ازدواج مطرح است البته منظور من از این حرف این نیست که اول مسکن و اشتغال را حل کنیم و بعد ازدواج حل شود به چنین ترتیبی قائل نیستم، نمی‌خواهم وارد این بحث شوم.

رئیس مجلس بیان کرد: در دنیا آن‌هایی که شرایط ایده‌آل دارند، اگر حدود ۷ تا ۸ سال از حقوق یعنی درآمدشان را به طور کامل فریز کنند و هیچ هزینه‌ای نکنند، با جمع آن باید در طبقه، محیط و جایی که هستند، بتوانند برای خودشان یک واحد مسکونی بنا به عرف ۷۵، ۸۰ و یا ۱۰۰ متری تامین کنند. در شرایطی که یک جایی سخت باشد اگر حقوقشان را حداکثر بین ۱۱ تا ۱۲ سال فریز کنند، قدرت خرید یک مسکن را می‌توانند داشته باشند. امروز وقتی در کشور نگاه می‌کنیم شرایط ما خیلی بالاتر از این ۱۱ یا ۱۲ نسبت به درآمد است که با آن بتوانیم یک مسکن تهیه کنیم؛ این اشکالی است که وجود دارد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم با نقشه راه حرکت کردیم افزود: با چالش‌های اساسی کشور روبه‌رو شدیم و آن‌ها را در حوزه وظیفه خودمان یعنی قانونگذاری و در نظارت متمرکز کردیم.

قالیباف با اشاره به قانون جهش تولید مسکن گفت: در قانون جهش تولید مسکن چند نکته کلیدی و اساسی است اما چرا وقتی قانون نوشته می شود اجرا نمی‌کنیم؟ یکی از ویژگی های این قانون این است که وقتی نوشته می‌شود ظرفیت اجرایی هم داشته باشد و روش آن و روش‌مندی آن هم مشخص باشد.

ما در قانون دولت‌ها را از تصدی‌گری در مسکن بازداشتیم

وی ادامه داد: بهترین فرصت ما زمین است و بعد تسهیلاتی که می‌توانیم در اختیار بگذاریم و سومین چیزی که مهم و خیلی اساسی است و نباید به سمت آن برویم، تصدی‌گری در امر ساخت مسکن است؛ دولت نباید مسکن بسازد دولت اگر مسکن ساخت و خودش تصدی‌گری ساخت مسکن را انجام داد این کار خطای بزرگی است ما در این قانون دولت‌ها را از تصدی‌گری در مسکن بازداشتیم.

قالیباف گفت: زمین حداقل ۴۵ درصد از هزینه یک ساختمان را شامل می شود در بعضی جاها هم ممکن است ۵۵ درصد هم هزینه زمین، هزینه ساخت مسکن باشد. اگر در آن قانون نگاه کنید دولت در رابطه با زمین این فرصت و اجازه را دارد که در اختیار آن‌هایی که زمین ندارند، زمین بدهد و هزینه را به حداقل برساند. حتی بتواند هم در شهرها و هم در روستاها اجاره ۹۹ ساله بدهد. نکته بعدی تسهیلاتی است که می تواند از طریق بانک‌ها به مردم ارائه شود. البته ما اینجا معتقدیم که مردم یعنی آن هایی که به مسکن نیاز دارند، در یک شرایطی هستند که قدرت بازپرداخت وام‌هایی که می‌گیرند را ندارد؛ این را هم باید دقت کنیم که این اتفاق اینجا نیفتد.

تکمیل می‌شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *