وبلاگ
رئیسی: مسئولان ایران و عراق با ابتکارات جدید روابط اقتصادی را رونق ببخشند

رئیسی: مسئولان ایران و عراق با ابتکارات جدید روابط اقتصادی را رونق ببخشند

رئیسی: مسئولان ایران و عراق با ابتکارات جدید روابط اقتصادی را رونق ببخشند

رئیس‌جمهور پیشنهاد کرد با تدبیر مسئولان ایران و عراق ساز و کارهای جدیدی اندیشیده شود تا با نوآوری و ایجاد ابتکارات، این روابط به‌ویژه در حوزه روابط اقتصادی و تجاری رونق بیشتری بگیرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سومین روز سفر خود به نیویورک، در دیدار «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، ضمن تشکر مجدد از میزبانی دولت و ملت عراق از زائران اربعین حسینی، آغاز عملیات راه‌آهن بصره- شلمچه را اقدامی قابل تقدیر در جهت کمک به تسهیل و تسریع تردد مردم دو کشور دانست.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اقدامات دولت عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق، ابراز امیدواری کرد این اقدامات تا خلع سلاح کامل این گروه‌ها ادامه یابد.

رئیسی با ویژه توصیف کردن روابط دو ملت و دو دولت ایران و عراق، بر گسترش هر چه بیشتر این روابط تأکید و پیشنهاد کرد با تدبیر مسئولان دو طرف ساز و کارهای جدیدی اندیشیده شود تا با نوآوری و ایجاد ابتکارات، این روابط به‌ویژه در حوزه روابط اقتصادی و تجاری رونق بیشتری بگیرد.

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق نیز در این دیدار تفاهم و هماهنگی خوب وزارتخانه‌های کشور ایران و عراق را در موفقیت برگزاری باشکوه مراسم اربعین امسال مؤثر دانست و با اشاره به مذاکرات و پیگیری‌های مقامات دو کشور برای به نتیجه رساندن طرح‌های مشترک اقتصادی مهم، بر پیگیری و تلاش بیشتر برای استفاده از دیگر ظرفیت‌های موجود در دو کشور تأکید کرد.

السودانی در زمینه امنیت مرزهای دو کشور نیز تصریح کرد: به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد از مرزها و سرزمین عراق برای تعرض به ایران استفاده شود.

تجارت بدون دلار و با استفاده از ارزهای ملی، سرمایه‌گذاری در میادین مشترک و متنوع کردن بستر مبادلات مالی دو کشور، از دیگر موضوعات مورد مذاکره رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر عراق در این دیدار بود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *