وبلاگ
خروجی جلسه شورای امنیت ملی کاخ سفید؛ دنبال جنگ با ایران نیستیم

خروجی جلسه شورای امنیت ملی کاخ سفید؛ دنبال جنگ با ایران نیستیم

خروجی جلسه شورای امنیت ملی کاخ سفید؛ دنبال جنگ با ایران نیستیم

در جلسه فوری شورای امنیت ملی کاخ سفید اقدامات واکنشی به حادثه حمله پهپادی به نظامیان آمریکایی در مرز اردن و سوریه در چند سطح اعلامی و اعمالی مورد جمع‌بندی مقامات سیاسی و امنیتی آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مقامات سیاسی_ امنیتی آمریکا در جلسه اضطراری شورای امنیت ملی کاخ سفید، استدلال و فشار تندروهای جمهوری‌خواه و عملیات روانی شدید بنگاه‌های رسانه‌ای همسو با اسرائیل برای متهم‌سازی ایران به انجام حمله به نیروهای نظامیشان در اردن و تهدید حمله نظامی به ایران را به دلیل چالش‌های داخلی، جهانی و منطقه‌ای رد کردند.

پس از این حملات جدی مقامات سیاسی _ امنیتی کاخ سفید جلسه اضطراری در شورای امنیت ملی آمریکا به ریاست بایدن و به پنج دلیل عمده تشکیل دادند.

دلایل پنج‌گانه شکل‌گیری این جلسه عبارت بودند از؛ ۱. عمق تلفات نیروهای آمریکایی، ۲. موفقیت پهپادهای گروه‌های ضدآمریکایی برای نفوذ به راهبردی‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرقی اردن به نام برج ۲۲ آمریکا، ۳. ناکارآمدی سیستم پدافندی ویژه و چندصد میلیون دلاری پنتاگون در اردن با عنوان «سیستم امنیت مرزی» ۴ . نگرانی جدی مقامات سنتکام از تزلزل در سیستم بازدارندگی منطقه‌ای، ۵. بررسی و تنظیم‌گری راهبردهای پاسخ به تهدید.

در جلسه فوری شورای امنیت ملی کاخ سفید اقدامات واکنشی به این حادثه در چند سطح اعلامی و اعمالی مورد جمع‌بندی مقامات سیاسی و امنیتی آمریکا قرار گرفته است.

در سطح اعلامی، طراحی بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا، طراحی کنفرانس خبری سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید و انجام مصاحبه چند تن از مقامات سیاسی و نظامی آمریکایی با رسانه‌های مطرح برنامه‌ریزی شده است که سه رویکرد اعلامی، «همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان، اعلام برنامه پاسخ سخت واشنگتن برای مسببان حمله و رد اتهام حمله به پایگاه آمریکایی از سوی ایران» را اطلاع‌رسانی نمایند.

«دنبال جنگ با ایران نیستیم» مهمترین گزاره‌ای بود که از سوی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید پس از این جلسه فوری مطرح و در سطح رسانه‌های جهانی بازتاب داده شد.

طرح گزاره‌های مشابه دیگر در مواضع رئیس کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا مبنی بر اینکه «به نظر نمی‌رسد که ایران مستقیماً دستور انجام این حمله را صادر کرده باشد.» و همچنین اظهارات یک مقام عالی‌رتبه امنیتی آمریکا در گفت‌وگو با «سی بی اس» مبنی بر اینکه «حمایت ایران از شبه ‌نظامیانی که به پایگاه آمریکا حمله کردند، به معنای حمله از سوی ایران نیست.» نمونه‌هایی از مستندات تصمیم مقامات آمریکایی برای رد اتهامات علیه ایران و رد امکان جنگ با ایران بوده است.

در سطح اعمالی البته آمریکایی‌ها برای جبران حداقلی خسارت‌های اخیر و پیشگیری از تزلزل در سیستم بازدارندگی منطقه‌ای در پی ضربه‌زنی به نیروهای مقاومت در سطح منطقه، به‌ویژه در کشورهای عراق و سوریه در قالب الگوهای عملیاتی خاص هستند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *