وبلاگ
تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدات نوپدید دریایی

تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدات نوپدید دریایی

تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدات نوپدید دریایی

معاون دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه‌ای(مدظله العالی) نیروی دریایی سپاه از تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدات نوپدید دریایی تا پایان مهر ماه خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمود فروغی معاون پژوهش دانشگاه دریایی امام خامنه‌ای(مدظله العالی) نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام خبر تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش ملی فرصت ها و تهدیدات نوپدید دریایی، گفت: با توجه به استقبال جامعه علمی از این همایش و کمیّت و کیفیت مقالات رسیده به دبیرخانه و همچنین درخواست اساتید و دانشجویان، مهلت ارسال مقالات به این همایش برای آخرین بار و تا پایان مهرماه 1402 تمدید شد.

مسئول دبیرخانه این همایش در تشریح اهمیت و ضرورت برگزاری این رویداد علمی، افزود: نخستین هدف ما از برگزاری این همایش، تحقق تدبیر فرمانده معظم کل قوا است که سال ۹۹ در مراسم جشن دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های نیروهای مسلح، آن‌ها را مکلف کردند در مورد تهدیدات متصور آینده، تحقیق و بررسی کنند.

وی با تأکید بر اهمیت شناخت تهدیدات احتمالی فداروی انقلاب و میهن اسلامی خاطرنشان کرد: در صورت شناخت تهدیدات احتمالی آینده، نظام و کشور ما دچار غافلگیری راهبردی نخواهند شد و با آمادگی‌های متناسب ، مهیای مقابله با آن می‌شود.

فروغی افزود: دانشگاه‌های نیروهای مسلح به عنوان مراکز رصد و دیده‌بانی مجموعه‌های نظامی کشور این وظیفه را بر عهده دارند تا تهدیدها و فرصت‌های متصور که امکان ها وقوع آن در آینده وجود دارد را شناسایی کنند و در برنامه‌های آموزشی ، مقابله با تهدیدها و استفاده از فرصت‌ها را برنامه‌ریزی کرده و کشور را از غافلگیری برابر تهدیدات احتمالی دور سازند.

وی با تأکید بر کاربردی بودن علم و دانش در نیروی دریایی سپاه و پیوند مراکز علمی نیروهای مسلح با بدنه اجرایی و میدانی تصریح کرد: نیروی دریایی سپاه در بهره برداری از دانش و دستاوردهای علمی و برگزاری همایش‌ها، تجربه موفقی دارد و برگزاری همایش ملی شناورهای تندرو که در گذشته توسط این نیرو انجام شد در کشور به عنوان یک برند محسوب می‌شود. در واقع ما توانسته‌ایم بخش زیادی از خروجی‌های آن همایش را در میدان های ماموریتی کاربردی کنیم.

وی ادامه داد: در یکی از این همایش‌های علمی تمرکز خود را بر موضوع عملکرد و کارایی پروانه‌ها در شناورهای تندرو گذاشته ایم و واقعاً به نتایج خوبی هم رسیدیم. بنابراین ویژگی این همایش نسبت به همایش‌های دیگر، تضمین کاربردی شدن نتایج علمی همایش است.

معاون دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه‌ای تأکید کرد: متولی و متقاضی همایش ملی فرصت ها و تهدیدهای نوپدید دریایی یک مجموعه و آن هم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که می خواهد از خروجی این رویداد علمی بهره‌برداری کند.

وی با بیان اینکه این همایش را دانشگاه تعریف نکرده بلکه نیروی دریایی آن را طراحی و به دانشگاه واگذار کرده است گفت: همایش ملی فرصت ها و تهدیدهای نوپدید دریایی، یک رخداد و همایش مسئله محور است، به این معنی که یک نیاز توسط نیروی دریایی مطرح شده است و در این همایش ظرفیت علمی کشور برای حل این مسئله به کار گیری می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر اهمیت اتخاذ استراتژی بحری ( راهبرد دریایی ) در کشور تصریح کرد: دریا یکی از عرصه‌هایی است که در طول تاریخ مورد توجه قدرت‌های بزرگ بوده و هرچه در طول تاریخ ما پیشرفت کرده‌ایم این توجه بیشتر شده است ،زیرا ابزار اعمال قدرت و پیشرفت در حوزه علوم و فناوری‌ها در حوزه دریا نیز بیشتر شده است.

وی افزود: در واقع ما برای اینکه بتوانیم در دریا اِعمال قدرت بکنیم احتیاج به ابزارهای جدید داریم و این ابزارها در فرایند تحولاتی که در جهان رخ داده است پیشرفت‌های عمده کرده و نقش دریا به مرور زمان هم در اقتصاد و هم در مسائل ژئوپلیتیکی و نیز حوزه نظامی کشورها پررنگ‌تر شده است.

فروغی با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ دنیا، عمدتاً از مسیر دریا اعمال قدرت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما هم به عنوان یک بازیگر اصلی در منطقه غرب آسیا، باید در عرصه دریا حضوری هوشمندانه و مقتدرانه داشته باشیم و هم فرصت‌ها و هم تهدیدات دریا را با نگاه به آینده بشناسیم. به همین دلیل، دریا عرصه‌ای است که کشورمان باید در آن پیشرفت کند.

مسئول دبیرخانه همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی با اشاره به سرعت زیاد تحولات در حوزه‌های علمی و فناوری گفت: هم اکنون در دوره‌ای بسر می بریم که فرصت‌ها در آن خیلی زود از دست می‌رود. نسل‌ فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها و سیاست‌ها دائماً در حال کوتاه‌تر شدن هستند .یعنی اگر نسل یک فناوری ۲۰ سال قبل، ۱۰ سال بود الان عمر یک فناوری شاید به ۲ یا ۳ سال رسیده و این روند به صورت مستمر در حال تکامل و حرکت است.

وی افزود: بنابراین اگر کشورها نتوانند در بازه زمانی مفید هر فناوری، آن را در جهت پیشرفت کشور و رفاه مردم به خدمت بگیرند، قطعاً فرصت از دست می‌رود و باید این فرصت‌ها را به خصوص در عرصه دریا را از قبل شناسایی کنیم و به موقع مورد استفاده قرار دهیم تا بتوانیم سیادت دریایی خودمان رو حفظ کنیم.

فروغی در پایان با برشماری محورهای همایش گفت: فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید در حوزه ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی دریایی، فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید در حوزه اقتصاد دریاپایه، فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری‌های نوپدید دریایی، فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید در حوزه بهداشت، سلامت و زیست محیط دریایی، فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید اطلاعات و امنیت دریایی و فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید نظامی در دریا محورهای اصلی این همایش است.

وی با بیان اینکه پایگاه اینترنتی www.emotconf1402.ir تا پایان مهرماه آماده دریافت مقالات است، تصریح کرد: این همایش ١٧ و ١٨ آبان ماه امسال با سخنرانی شخصیت‌های عالیرتبه کشوری و لشکری در دانشگاه دریایی امام خامنه‌ای(مدظله العالی) برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *