وبلاگ
بخشی از درآمد حاصل از نفت و گاز به استان‌های نفت‌خیز اختصاص می‌یابد

بخشی از درآمد حاصل از نفت و گاز به استان‌های نفت‌خیز اختصاص می‌یابد

بخشی از درآمد حاصل از نفت و گاز به استان‌های نفت‌خیز اختصاص می‌یابد

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخشی از درآمد حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی بر اساس سهم هر استان در ارزش تولید به استان‌های نفت‌خیز و شهرستان‌های کمتر توسعه یافته اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه یکم آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ماده 14 و تبصره‌های آن موافقت کردند. بر این اساس بخشی از درآمد حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی بر اساس سهم هر استان در ارزش تولید به استان‌های نفت‌خیز و شهرستان‌های کمتر توسعه یافته اختصاص می‌یابد.

بر اساس بند الحاقی ماده 14 لایحه برنامه هفتم توسعه، دولت مکلف است یک سوم از سه درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی را بر اساس سهم هر استان در ارزش تولید نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی که بر مبنای قیمت صادراتی این 3 محصول ارزشگذاری می‌شود به استان‌های نفت‌خیز و گازخیز و دو سوم باقی مانده را به شهرستان‌ها، بخش‌ها و دهستان‌های کمتر توسعه یافته بر اساس شاخص‌های توسعه‌ نیافتگی توسط سازمان تعیین می‌شود تخصیص دهد.

تبصره 1- آیین‌نامه اجرایی این بند حداکثر سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت نفت توسط هیأت وزیران مصوب و ابلاغ می‌گردد.

تبصره 2- نحوه توزیع درآمد حاصل از یک سوم میادین نفت و گاز دریایی استان‌های ساحلی توسط شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان ذیربط تصویب و اجرا می‌شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *