وبلاگ
افتتاح حساب بانکی شرکت‌های در شرف تاسیس

افتتاح حساب بانکی شرکت‌های در شرف تاسیس

شرکت‌های سهامی عام و خاص که هنوز ثبت نشده‌اند ولی در حال طی کردن فرایند ثبت هستند را اصطلاحا “شرکت‌های در شرف تاسیس” می‌نامند. شرکت های در شرف تاسیس جهت انجام فرایند ثبت نیاز به افتتاح حساب بانکی دارند. افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت نیز محدودیت‌ها و مقرراتی دارد. در رده شرایط و مدارک لازم برای افتتاح حساب شرکت های در شرف تاسیس را بررسی می‌کنیم و همچنین به محدودیت های افتتاح حساب برای یک شرکت در شرف تاسیس می‌پردازیم.

نحوه افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت در شرف تاسیس

افتتاح حساب بانکی جاری به نام شرکت های در شرف تاسیس (هنوز بـه ثبـت نرسـيده) امکان‌پذیر است. پس از دریافت نامه درخواست حقوقی افتتاح حساب شرکت از سوی متقاضی، حسابی تحت عنوان “شرکت در شـرف تاسـيس” افتتـاح و تمـام وجـوه بـه حسـاب مذکور منظور می‌شود.

نکته حائز اهمیت درباره‌ محدودیت های افتتاح حساب برای شرکت در شرف تاسیس این است که تا اتمام تشريفات قانوني ثبت شرکت، هيـات موسـس حـق انجـام عمليـات بانکي و برداشت از حساب را نخواهند داشت و همچنین پیش از به ثبت رسيدن شرکت و درج آگهي در روزنامه رسـمي کشور و پاسخ استعلام بانک مرکزی ج.ا.ا دسته چک صادر و تحویل داده نمی‌شود. در ادامه دیگر محدودیت های پس از افتتاح حساب برای شرکت های در شرف تاسیس را مرور می‌کنیم.

نحوه برداشت از حساب بانکی شرکت‌های در شرف تاسیس چگونه است؟

تنها در صورت عدم ثبت شرکت امکان برداشت از حساب بانکی شرکت در شرف تاسیس مقدور است. در صورت عدم ثبت شرکت بر اساس ماده ١٩ قانون تجارت و ارائه گواهينامه عدم ثبـت شـرکت از طـرف اداره ثبت شرکت‌ها، وجوه واریز شده به حساب هر یک از موسس‌ها مطابق سهم الشرکه ثبت شده در اظهارنامه انجام می‌گیرد. در ادامه اقدامات و مدارک لازم جهت افتتاح حساب شرکت در شرف تاسیس را مرور می‌کنیم.

توجه داشته باشید که این نوع حساب تا زمان تعیین و تکلیف مسدود است.

بانکداری شرکتی (CORPORATE BANKING) و اهداف آن

اقدامات و مدارک لازم جهت افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت در شرف تاسیس

۱.ارائه اظهارنامه اولیه ثبت شرکت که شامل اطلاعات:

  • نـام شـركت،
  • موضـوع،
  • مـدت و مركـز اصـلي شـركت،
  • هويـت كامـل و محل اقامت مؤسسـين، سـرمايه شـركت (نقد و غيرنقـد)،
  • تعداد سـهام،
  • مبلـغ اسـمي هر سهم.

۲. ۳۵ ٪ از مبلغ تعهد شده بایستی در حساب بانکی واریز شود.

استعلام‌های روتین بانکی مانند استعلام چک برگشتی، بدهی معوق و … انجام می‌گیرد؟

خیر، هنگام افتتاح حساب بانکی شرکت های در شرف تاسیس، اخذ استعلام از بانک مرکزی انجام نمی‌شود. پس از ثبت نهایی و ارائه مدارک به بانک، استعلامات لازم از شرکت مذکور و همچنین اشخاص حقیقی امضاء‌دار شرکت ضروری می‌شود.

افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت الزامی است؟

بله، شرکت‌های سهامی عام بایستی ۳۵٪ از سرمایه شرکت را به حساب بانکی در شرف تاسیس واریز کرده و گواهی آن را به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل دهند.

یعنی چنانچه سرمایه شرکتی ۲ میلیارد تومان باشد بایستی ۷۰۰ میلیون تومان به حساب در شرف تاسیس واریز کنند.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت با نام رسمی:

  • اساسنامه شرکت
  • اظهارنامه ثبت شرکت
  • صورت جلسه هیات مدیره
  • اصل آگهی آخرین تغییرات شرکت

جمع‌بندی: افتتاح حساب بانکی برای ثبت یک شرکت ضروری است و علاوه‌بر آن کمک می‌کند تا امور مالی و تراکنش‌های بانکی شرکت به خوبی مدیریت شوند. در این مطلب در مورد افتتاح حساب بانکی شرکت‌های در شرف تاسیس بیان کردیم، بانک پس از دریافت نامه درخواست حقوقی افتتاح حساب شرکت از سوی متقاضی، حسابی با عنوان “شرکت در شـرف تاسـيس” افتتـاح و تمـام وجـوه بـه حساب مذکور منظور می‌شود. البته دانستن محدودیت های افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی و شرکت های در شرف تاسیس هم از واجبات است. در این مطلب از رده به نحوه افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت و همچنین اقدامات کلیدی و مدارک لازم برای افتتاح حساب شرکت های در شرف تاسیس پرداختیم.

The post افتتاح حساب بانکی شرکت‌های در شرف تاسیس appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *